Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel i uczniowie z Końskich rozbili matematyczny bank

Paulina Baran
Nasi uczniowie najlepsi na Olimpiadzie Matematycznej. W nagrodę jadą do Hongkongu i Austrii . Wszystkich przygotował wybitny nauczyciel matematyk z Końskich, pan Paweł Dziuba.

Piotr Ambroszczyk z II Liceum imienia Mari Curie Skłodowskiej w Końskich i Paweł Piwek z Liceum Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach zostali laureatami pierwszego stopnia LXVII Olimpiady Matematycznej, rozwiązując wszystkie zadania bez najmniejszego błędu. Niebawem pojadą do Hongkongu reprezentować Polskę na międzynarodowej olimpiadzie. Olbrzymi sukces osiągnął też gimnazjalista - Maciej Dziuba z Gimnazjum numer 1 w Końskich został laureatem trzeciego stopnia olimpiady – będzie reprezentował nasz kraj na Olimpiadzie Środkowoeuropejskiej, która odbędzie się w Austrii.

Co ciekawe, chociaż wszyscy laureaci są w innych szkołach, jest coś, co ich łączy, a raczej Ktoś - matematyk Paweł Dziuba z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, pan Paweł jest też tatą jednego z laureatów - Maćka.

Jak wyglądały przygotowania do olimpiady naszych laureatów i finalistów?
- Jeżeli chodzi o takie osoby jak Piotr Ambroszczyk, Paweł Piwek , Maciek Dziuba, Konrad Komisarczyk czy Rafał Pragacz, to ciężko mówić o jakiś specjalnych sposobach nauki. Na taki sukces składa się wiele czynników. - mówi pan Paweł. - Najważniejsze moim zdaniem to talent i zaangażowanie ucznia. Istnieje środowisko matematyczne, które skupia osoby o podobnych zainteresowaniach. Potrafią one dojrzale rywalizować i jednocześnie darząc się szacunkiem. Oczywiście ważne jest również wsparcie w domu, czy w szkole. Na szczęście dyrekcja i większość nauczycieli w II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich wspierają naszą matematyczną rodzinę (na przykład podczas organizacji Koneckiego Obozu Matematycznego w Sielpi na którym w tym roku była ścisła matematyczne czołówka). Świetnie jeżeli młodzi matematycy mogą wyjeżdżać na obozy naukowe lub warsztaty, podczas których poznają olimpijczyków z tak zwanych „kuźni olimpijskich” jak Staszic w Warszawie czy V w Krakowie. Na pierwszy obóz chłopcy załapali się przypadkowo dzięki roztargnieniu Maćka. Na szczęście pokazali się z dobrej strony i tak zaczęła się współpraca na większą skalę z kilkoma stajniami olimpijskimi w Polsce - dodaje nauczyciel.

Kiedy chłopcy zaczęli swoją przygodę z matematyką? - W naszym domu matematyka jest obecna od zawsze, a ponieważ Maćkowi bardzo łatwo przychodziła nauka tego przedmiotu, to zaczął bardzo wcześnie. Dobrze natomiast pamiętam początek pracy z Piotrkiem Ambroszczykiem. Poznałem go siedem lat temu, gdy był w 6 klasie szkoły podstawowej. Na początku przychodził do mnie do domu porozwiązywać wspólnie z Maćkiem zadania. Pięć lat temu zacząłem prowadzić kółko matematyczne w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich, gdzie pracuję. Na kółko wtedy oprócz Piotrka i Maćka regularnie przychodził wtedy Aleksander Łyczek (w liceum finalista Olimpiady Matematycznej, brązowy medalista na międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki) oraz Konrad Komisarczyk (dwukrotny finalista Olimpiady Matematycznej). Dostawali wtedy jak na swój wiek naprawdę trudne zadania do rozwiązania. Chłopcy przez następne lata stanowili zgrany matematyczny zespół i ich wiedza systematycznie rosła. Pamiętam również, że matematykę szkolną zakończyliśmy jak Piotrek był w drugiej gimnazjum, a Maciek w piątej klasie podstawówki. Dałem im maturę rozszerzoną , którą napisali bez większego przygotowania na ponad 80% więc stwierdziłem, że przyszedł czas, żeby zajęli się trudniejszymi i ciekawszymi problemami. Tak zaczęło się przygotowanie do Olimpiady Matematycznej i trwa do dziś.

Kolejny finał...w Końskich!
Dyrektor II liceum w Końskich Beata Salata przyznaje, że obserwując pracę uczniów wiedziała, że będzie dobrze.

- Szczerze mówiąc liczyłam na ten sukces, ponieważ widziałam, jak chłopcy napisali poszczególne etapy. To jest jednak zawsze łut szczęścia i nigdy nie ma się stuprocentowej gwarancji, że będzie dobrze.

Pani dyrektor dodaje, że każdy nowy rok szkolny, to nowe wyzwania i zadania. - To, że osiągnęliśmy jako szkoła już tak wiele nie oznacza, że przestajemy pracować. Sukcesy naszych uczniów i nauczycieli są wielkim motorem napędzającym nas. Jest to tez wyzwanie i zadanie, żeby nie zawieść tych, dla których to wszystko tworzymy - mówi Beata Salata. Zdradza, że w przyszłym roku to właśnie II Liceum w Końskich będzie organizatorem etapu centralnego Olimpiady Matematycznej. - To wielkie wyzwanie logistycznym dla szkoły powiatowej jaką jesteśmy. Na tegorocznej gali podsumowującej olimpiadę oficjalnie zaprosiłam wszystkich na finał do Końskich. Myślę, że to wydarzenie rozsławi nie tylko szkołę, ale również powiat - mówi pani dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie