Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stąporków od pół wieku jest miastem. W niedzielę świętowano jubileusz

Marzena Kądziela
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie
Zespół z nurtu disco – polo „MIG” oraz stąporkowianin Marek Werens byli gwiazdami niedzielnego święta Stąporkowa „Biegun Ciepła”. Święto było wyjątkowe, bowiem w tym roku przypada jubileusz półwiecza nadania miejscowości praw miejskich. Dlatego atrakcji było mnóstwo. Jedną z nich był niezwykły lot…. trzystu gołębi należących do stąporkowskich hodowców.

Jak twierdzą bywalcy imprez z cyklu „Biegun Ciepła”, w Stąporkowie takich tłumów jeszcze nie było. Przyciągnął je z całego regionu ciekawy jubileuszowy program odbywający się w niedzielne popołudnie w miejskim amfiteatrze. Uświetnili je nie tylko wykonawcy – zespoły muzyczne, taneczne, wokaliści, ale także samorządowcy, którzy na przestrzeni dziesięcioleci zarządzali miasteczkiem.

Wielkie gratulacje dla pani burmistrz
Zaczęło się od wielkich gratulacji dla obecnej pani burmistrz Stąporkowa Doroty Łukomskiej, do której utworzyła się prawdziwa kolejka. Osiągnięć, rozwoju miasteczka, zmiany jego wyglądu gratulowali jej między innymi Tadeusz Górecki, który pełnił funkcję pierwszego naczelnika miasta Stąporków, a także pierwszy burmistrz Stąporkowa Zdzisław Socha sprawujący swą władzę w latach 1990 – 1994. Były życzenia od przewodniczącego Rady Miejskiej Jacka Kołodziejczyka i innych.

300 gołębi pofrunęło do nieba

Gmina Stąporków słynie nie tylko z produkowanych tu niegdyś najsłynniejszych grzejników, ale także z hodowców gołębi, którzy zdobywają nagrody na najważniejszych ogólnopolskich konkursach. Nie mogło ich zabraknąć na jubileuszu miasta. Pani burmistrz wręczyła specjalne puchary członkom Samodzielnej Grupy Lotowej Gołębi Pocztowej. Gołębie z okazji stąporkowskiego jubileuszu wzięły udział w lotach ze Szczecina i Międzychodu. Najszybciej pierwszą trasę pokonały ptaki Oskara Mastalerza, Jakuba Dajczera, Radosława Gugały, a w drugim locie zaś Mateusza Deszczyńskiego, Tomasza Teleckiego i Radosława Gugały. Panowie w nagrodę otrzymali okolicznościowe puchary. W zamian stąporkowscy hodowcy wypuścili w niebo trzysta gołębi, co okazało się przepięknym widowiskiem.

Historyczne wystawy

Jedną z atrakcji była także wystawa dawnych fotografii, którą przygotował między innymi Mateusz Zawada. Na nowym placu przed placówką prezentowano także prace z ostatniego pleneru artystycznego wSTĄP-art. Na stoisku Urzędu Miejskiego można hyło nabyć książkę „Stąporków i okolice. Z historią industrialną w tle”.

Nic jednak nie przebiło koncertu zespołu “Mig”, na który przybyły ogromne tłumy. Jak sie okazało, publiczność doskonale znała przeboje gwiazdy disco - polo, które głośno w muzykami śpiewała. Śpiewano także przeboje zespołu “ABBA” z grupą “Abba Comeback”.

Na jubileuszu Stąporkowa nie mogło zabraknąć najbardziej znanego muzyka z miasteczka - Marka Werensa, który rozpoczynał swe muzykowanie jeszcze w czasach szkolnych. Potem był współtwórcą zespołu “Panaceum”, obecnie wystepuje w kilku formacjach. W Stąporkowie towarzyszyli mu syn Sebastian, brat Zbigniew, Kinga Kot, Marcin Wróbel, Jakub Pietrzak. Wystąpili też wokaliści i zespoły ze stąporkowskiej placówki kultury: Amelia Lisowska, Marcin Świat, Magdalena Szustak, Natalia Boruń, Wojciech Misiowiec oraz zespoły: “Smakowianki”, “Mokrzaneczki”, “eMGie”, “Efekt”.

Jubileuszowy festyn przygotowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie pod kierownictwem dyrektor Katarzyny Sorn prowadzili: Anna Słoka, Ewa Gula i Marcin Michalczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie