Budżet z inwestycjami

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  - Ponad godzinę zajęło burmistrzowi Krzysztofowi Obratańskiemu przedstawienie sprawozdania z jego prac pomiędzy grudniową a poniedziałkową sesją Rady

  - Ponad godzinę zajęło burmistrzowi Krzysztofowi Obratańskiemu przedstawienie sprawozdania z jego prac pomiędzy grudniową a poniedziałkową sesją Rady Miejskiej gminy Końskie. ©T. Krąż

  Będą nowe drogi, chodniki i parkingi, będą wodociągi, ruszy budowa czterech sal gimnastycznych.
  - Ponad godzinę zajęło burmistrzowi Krzysztofowi Obratańskiemu przedstawienie sprawozdania z jego prac pomiędzy grudniową a poniedziałkową sesją Rady

  - Ponad godzinę zajęło burmistrzowi Krzysztofowi Obratańskiemu przedstawienie sprawozdania z jego prac pomiędzy grudniową a poniedziałkową sesją Rady Miejskiej gminy Końskie. ©T. Krąż

  74 miliony złotych dochodów i nieco ponad 80 milionów wydatków - Rada Miejska gminy Końskie przyjęła budżet na 2008 rok. Jeśli spojrzeć na plan wydatków, 33 miliony złotych pochłonie gminna oświata. Około 24 milionów przeznaczone zostanie na inwestycje.

  Na początek podległe gminie szkoły i bardziej szczegółowa struktura ich dochodów i wydatków. Państwowa subwencja oświatowa to 17 mln zł. Pozostałe 16 mln zł to pieniądze z kasy gminy.
  Przy czym w kwocie tej zapisanych jest także 4,5 mln zł dotacji unijnych, które Urząd Miejski chce zdobyć na budowę czterech sal gimnastycznych. Mowa tutaj o rozbudowie szkół podstawowych w Kazanowie, Modliszewicach, Pomykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.

  CO ZAPLANOWALI?
  Wydatki na inwestycje - ich bardziej szczegółowy plan przedstawia się następująco: 9 mln zł to dotacje unijne, które gmina chce zdobyć w tym roku, 6,5 mln zł to pożyczki i kredyty, dopiero pozostałe 7,5 mln zł to pieniądze z dochodów własnych gminy.
  Inwestycje zgłoszone do Regionalnego Programu Operacyjnego to wspomniane wcześniej cztery sale gimnastyczne, budowa drogi Fidor - Stara Kuźnica oraz budowa kompleksu rekreacyjno-turystyczno-kulturalnego przy ulicy Południowej w Końskich. To do tych zadań przypisanych jest blisko 9 mln zł dotacji unijnych.
  Pozostałe, większe budowy, finansowane z dochodów własnych gminy, to wodociągi dla wsi: Baczyna, Paruchy, Niebo, Piekło, Przybyszowy, Głupiów, Sworzyce, Kolonia i Poraj.

  Jeśli chodzi o miasto, poprawy jakości komunikacji spodziewać mogą się ulice: Folwarczna, Kościeliska, Nowa, Źródlana. W planach jest jeszcze przebudowa dojazdu do miejskiej pływalni, wraz z budową parkingu przy ulicy Warszawskiej.
  I ostatnie, większe prace to przebudowa stopnia wodnego na rzece Czarna w Sielpi oraz budowa tam małej elektrowni wodnej.

  PRZEGADANE OBRADY
  Poniedziałkowa sesja Rady Miejskiej, pierwsza w tym roku, przebiegła podobnie do wcześniejszych obrad. Wysłuchanie sprawozdania z pracy burmistrza Krzysztofa Obratańskiego za okres między sesjami, czyli od 20 grudnia 2007 roku do minionego poniedziałku, zapytania i interpelacje radnych oraz odpowiedzi na nie, samo przebrnięcie przez te trzy punkty porządku sesji zajęły radnym ponad trzy godziny. W tej sytuacji nie dziwi, że głosowanie nad budżetem gminy na 2008 rok odbyło się przy pustej widowni.

  Wcześniej burmistrz Obratański tłumaczył się z przedostatniego miejsca gminy Końskie, jeśli chodzi o wysokość zdobytych dotacji unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jego zdaniem, zestawienie to nie oddaje rzeczywistych pieniędzy, jakie w najbliższym czasie trafią do gminy Końskie, gdyż przy liczeniu średniej nie został uwzględniony największy jej projekt, budowa kanalizacji za około 170 mln zł. - Na razie nikt jeszcze żadnych pieniędzy unijnych nie dostał. Nie są one nawet podzielone. To wyliczenia na podstawie fiszek, które nie są żadnymi dokumentami, a jedynie wykazem "marzeń" gmin - wyjaśniał radnym. - Proszę o rozliczenie mnie z zakończonych inwestycji, a nie z siedemnastu naszych pomysłów, wartych 74 mln zł, które w ubiegłym roku zgłosiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego - dodał.

  W kolejnych dniach napiszemy o innych wielkich projektach, takich jak centrum rekreacyjno-turystyczno-kulturalne przy ulicy Południowej czy o elektrowni na rzece Czarna w Sielpi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (9)

  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  1 3 4 5 ... 103 »

  Strefa Imprez

  1 3 4 5 ... 43 »

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.