Nowy ośrodek zdrowia w Smykowie

Nowy ośrodek zdrowia w Smykowie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Nowy ośrodek zdrowia w Smykowie

Wójt Józef Śliz przekazuje doktor Grażynie Woźniak, dyrektor gminnej służby zdrowia, symboliczny klucz do nowej poradni. ©T. Krąż

W Smykowie uroczyście otwarto nowy ośrodek zdrowia. Pacjenci i lekarze będą mieli dużo lepsze warunki.
Nowy ośrodek zdrowia w Smykowie

Wójt Józef Śliz przekazuje doktor Grażynie Woźniak, dyrektor gminnej służby zdrowia, symboliczny klucz do nowej poradni. ©T. Krąż

Rok zajęła gminie Smyków budowa nowej siedziby dla gminnej służby zdrowia. Tydzień temu odbyło się oficjalne otwarcie placówki.

Gośćmi tradycyjnego przecięcia wstęgi byli przedstawiciele władz powiatu koneckiego, województwa świętokrzyskiego, władz Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz wszystkich instytucji, zaangażowanych w najnowsze osiągnięcie gminy Smyków.

Ich dzieło

To, co w tej chwili gmina proponuje nie tylko swoim mieszkańcom, to w sumie kilkanaście gabinetów lekarskich i zabiegowych, doskonale wyposażony dział fizjoterapii, z trzema, bogatymi w sprzęt salami rehabilitacyjnymi, oraz apteka.

Razem z kadrą medyczną do nowego ośrodka zdrowia "przeprowadziło się" ponad 5 tysięcy pacjentów. Rzecz warta odnotowania, gdyż sama gmina Smyków liczy około 3800 mieszkańców. Pozostali pacjenci mieszkają w gminach sąsiednich, Mniowie, Radoszycach i Stąporkowie.

Doprowadzenie inwestycji do obecnego stanu kosztowało kasę gminy 3 miliony złotych. W kwocie tej jest 1 milion złotych dotacji ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, oraz ponad 100 tysięcy złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W ostatnim czasie Urząd Gminy dołożył swojej podstawowej opiece zdrowotnej dodatkowe 50 tysięcy złotych, na zakup nowych mebli. Stare sprzęty, na których do tej pory pracowali lekarze, nie bardzo nadawały się do przeniesienia do nowych pomieszczeń.

Same odważne decyzje

Nowy ośrodek zdrowia, to efekt pracy poprzednich i obecnych władz gminy. Pierwsza rzecz: gmina Smyków jest biedna. Jej roczny budżet to około 8 milionów złotych. Zważywszy na koszt inwestycji, Rada Gminy kadencji 2002 - 2006 wykazała się dość dużą odwagą, decydując się na budowę nowej poradni.

Pierwsze zręby fundamentów budynku wyłoniły się z ziemi w październiku 2006 roku. Inwestycja wytraciła nieco tempo w połowie lata ubiegłego roku. Jak później się okazało, nowi włodarze gminy zmieniali właśnie plany, co do zagospodarowania nowego obiektu. Ich decyzja, by nie przesuwać w czasie na "za kilka lat" budowy poddaszy okazała się rewolucyjna. Kosztem dodatkowego miliona złotych, po naniesieniu zmian w projekcie - w jego pierwotnej wersji poddasze było za niskie, by mogło nadawać się na siedzibę Urzędu Gminy - firma budowlana rozpoczęła prace na drugiej kondygnacji.

W tej chwili trwa montaż ścian działowych pomiędzy przyszłymi pokojami biurowymi. Jak podczas otwarcia ośrodka zdrowia zapewniał wójt Józef Śliz, jego pracownicy przeprowadzą się do nowej siedziby Urzędu Gminy już w sierpniu tego roku. Dla interesantów i urzędników gminnych, gnieżdżących się w tej chwili w ciasnych, w dodatku przechodnich pokoikach, w ponad stuletnim budynku, przeprowadzka oznacza wręcz rewolucję.

Niech służy ludziom

Jeśli chodzi o czwartkowe przecięcie wstęgi, tę nietypową dla gminy Smyków uroczystość śledził dość spory tłum jej mieszkańców. O świąteczną oprawę uroczystości zadbały Ochotnicze Straże Pożarne, oraz młodzież szkolna. By nowa placówka dobrze służyła ludziom, poświęcił ją ksiądz Władysław Stępniewski, proboszcz parafii w Miedzierzy.

Całkowite zakończenie inwestycji nastąpi, gdy na poddasze, nad poradnią przeprowadzi się Urząd Gminy, a w starym, ośrodku zdrowia, po gruntownym remoncie, urządzą się Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Gminna, gnieżdżąca się w tej chwili w piwnicach szkoły w Miedzierzy, oraz szereg innych instytucji.


Komentarze

Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

1 3 4 5 ... 13 »

Strefa Imprez

1 3 4 5 6 »

Wideo

Galerie zdjęć

Oceniamy naszą władzę

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniamy rok pracy radnych świętokrzyskich gmin. Zagłosuj!

Oceniliśmy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów

Oceniliśmy rok rządów świętokrzyskich prezydentów, burmistrzów i wójtów