Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O historii Fałkowa i Czermna w opowieściach Mariana Adamczyka

Marzena Kądziela
Marian Adamczyk i dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk z książkami historyka
Marian Adamczyk i dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk z książkami historyka Marzena Kądziela
Niewiele osób zapewne wie, że w Fałkowie, Czermnie i okolicy w dawnych wiekach prężnie działały kopalnie rudy żelaza, wielkie piece, kuźnie, a wielu mieszkańców pracowało w zawodach górnika czy hutnika.

A kto wie, jak nazywał się założyciel Fałkowa? Dzięki najnowszej książce Mariana Adamczyka możemy poznać bogatą przeszłość ziemi fałkowskiej.

Z dumą prezentujemy najnowszą pracę

Wydawnictwo Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie „Arslibris” może poszczycić się kolejną książką dotyczącą dziejów ziemi koneckiej i jej mieszkańców. To już 33 pozycja z listy wydawniczej naszej biblioteki. Tym razem dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk podjął się zadania pokazania czytelnikom pracy historyka z Czermna Mariana Adamczyka.

– W 2012 roku Marian Adamczyk napisał ciekawą książkę „Czermno i okolice. Historia miejscowości” – mówi dyrektor. – Książka cieszyła się dużą popularnością, dlatego gdy dowiedziałem się, że pan Marian pracuje nad jej uzupełnieniem, natychmiast zaproponowałem pomoc w wydaniu pracy. Teraz z dumą prezentujemy nasze najnowsze książkowe dziecko: „Mieszkańcy ziemi czermińskiej i fałkowskie od XVI do XX wieku”.

Prezentacja książki w Fałkowie
Prezentacja książki była tematem czwartkowego spotkania autora z mieszkańcami gminy Fałków. Do sali konferencyjnej przybyli i dorośli i młodzież. Był wójt Henryk Konieczny i potomek dawnych właścicieli dóbr w Skórnicach, rodzina Cichowskich. W role gospodyń wcieliły się fałkowskie bibliotekarki: Urszula Dec i Marianna Głąbała.

Marian Adamczyk zaprezentował książkę, z której możemy się dowiedzieć między innymi, że Fałków to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie koneckim założona prawdopodobnie w I połowie XIII wieku przez rycerza Falka, że prawa miejskie nadał wiosce w 1340 roku król Kazimierz Wielki, że ostatnimi właścicielami dóbr fałkowskich była rodzina Jakubowskich. Przeczytamy informacje o drewnianych dworach i ich mieszkańcach wraz z wykonywaną przez nich pracą od koniuszego, ogrodnika, ekonoma, lokaja, kuchmistrza, kamerdynera, nauczyciela po zarządcę. Poznamy lokalizację kopalń, kuźni, fabryk i ludzi w nich zatrudnionych. Dowiemy się, gdzie istniały młyny, karczmy, gorzelnie, browary, kto zajmował się krawiectwem szewstwem, ciesielstwem, garncarstwem, kowalstwem i innym rzemiosłem. Mamy listę organistów, leśników, oraz ludzi władzy.

Już pracuje nad kolejną książką

- Informacji do książki szukałem przede wszystkim w archiwach parafialnych – informuje Marian Adamczyk. - Dużą pomoc otrzymałem od księdza z Czermna Jerzego Rozmysłowskiego. Korzystałem tez z artykułów prasowych, przede wszystkim w języku rosyjskim, szperałem w internecie. Trudno mi powiedzieć, ile czasu zajęło mi przygotowanie tej pracy, wiem natomiast, że już chcę napisać kolejną, tym razem o takich miejscowościach jak Bedlno, Bedlenko, Maleniec, Koliszowy, Dęba, Grębenice.

Marian Adamczyk ma 56 lat. Jest nauczycielem historii i wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie. Jego największym hobby jest historia, szczególnie dotycząca powiatu koneckiego. Kocha także sport. Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci: Paulinę i Kacpra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie