Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto na burmistrza Opatowa? Kilku panów i jedna pani

Michał Leszczyński
Jeśli nie zostanie wprowadzona ustawa ograniczająca władzę do dwóch kadencji  na pewno o reelekcję powalczy  obecny burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki ze Stowarzyszenia Region Świętokrzyski. Burmistrz decyzję podejmie na trzy miesiące przed wyborami, a może nawet miesiąc przed !
Jeśli nie zostanie wprowadzona ustawa ograniczająca władzę do dwóch kadencji na pewno o reelekcję powalczy obecny burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki ze Stowarzyszenia Region Świętokrzyski. Burmistrz decyzję podejmie na trzy miesiące przed wyborami, a może nawet miesiąc przed !
Wybory samorządowe dopiero za półtora roku, ale już dzisiaj mówi się o potencjalnych kandydatach do fotela burmistrza Opatowa. Póki co, żaden z nich oficjalnie nie potwierdził startu. Jest niemal pewne, że część z przedstawionych dzisiaj kandydatur pojawi się na kartach do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE:
Sondaż: 65 proc. społeczeństwa uważa, że w Smoleńsku nie było zamachu

(Dostawca: x-news)

Jeśli nie zostanie wprowadzona ustawa ograniczająca władzę do dwóch kadencji na pewno o reelekcję powalczy obecny burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki ze Stowarzyszenia Region Świętokrzyski.

- Andrzej Chaniecki decyzję o kandydowaniu podejmuje na trzy miesiące przed wyborami, a być może, że na miesiąc przed - poinformowała Małgorzata Stankowska - Kolasińska z Urzędu Miasta i Gminy Opatów.

W Opatowie powstała podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej – tereny inwestycyjne. Burmistrz Opatowa zapewniał o wielu inwestorach, miejscach pracy. Pozostały obietnice. Przed ostatnimi wyborami obiecał, że w Opatowie i gminie lampy uliczne będą świeciły całą noc. – Jak tylko wygram wybory – zapewniał pytany, kiedy w Opatowie w nocy będzie nocą jasno. Obietnica nie została zrealizowana.

Drugim, poważnym kandydatem, o którym się mówi, jest Grzegorz Gajewski, radny Rady Powiatu Opatowskiego oraz prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie, związany z wojewódzkimi strukturami Kukiz’15. Grzegorz Gajewski jest też jednym z kilku ojców sukcesu wyborczego Andrzeja Chanieckiego, zarówno w wyborach samorządowych w 2010, jak i w 2014 roku.

– Wiem, że mówi się o moim starcie w nadchodzących wyborach samorządowych, jednak trzeba pamiętać, że ich termin przypada za ponad rok – informuje Grzegorz Gajewski. – Nie wiemy jeszcze dokładnie, kiedy i na jakich zasadach się one odbędą, nie wiemy, czy zostanie wprowadzona zapowiadana dwukadencyjność i jakie stanowisko w jej sprawie zajmie Trybunał Konstytucyjny – dodaje.

Jak twierdzi, jeszcze nie podjął decyzji o kandydowaniu. – Mogę natomiast z całą pewnością powiedzieć, że jeśli obecnie urzędujący burmistrz będzie miał prawną możliwość i wolę kandydowania na kolejną kadencję, wówczas mojej kandydatury na pewno nie będzie. Myślę, że jeśli chcemy podejść do sprawy poważnie i odpowiedzialnie, to dziś za wcześnie na deklaracje o ewentualnym starcie. Uważam, że jest jeszcze czas, aby zastanowić się nad ofertą dla mieszkańców naszej gminy, nad możliwościami realizacji tej oferty, a dopiero na końcu decydować o starcie w wyborach. Jeśli już dzisiaj ktoś deklaruje taki start, nie przedstawiając pomysłu na gminę, to w mojej ocenie udowadnia, że walczy wyłącznie o stołek, a nie o przyszłość Opatowa – uważa Grzegorz Gajewski.

Na liście nazwisk ewentualnych kandydatów widnieje też Tomasz Staniek, szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, radny Rady Powiatu Opatowskiego. Tomasz Staniek jest naturalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do fotela burmistrza Opatowa. Ubiegał się już o tę funkcję w 2010 roku. Do walki stanął z obecnym burmistrzem Andrzejem Chanieckim i Krystyną Kielisz, burmistrzem Opatowa w latach 2002 – 2010. Wtedy przegrał ze wszystkimi, uzyskując poparcie na poziomie piętnastu procent. Tomasz Staniek nie odpowiedział na naszego maila z pytaniem, czy będzie kandydował na burmistrza Opatowa w 2018 roku.

Na giełdzie nazwisk pojawia się bezpartyjny Adam Kościołek. Od 2004 roku jest dyrektorem oddziału kieleckiego Banku Spółdzielczego w Obrazowie pod Sandomierzem. Adam Kościołek był radnym Rady Powiatu Opatowskiego drugiej kadencji. Współtwórca i organizator lokalnej rozgłośni radiowej Radio Opatów. W opatowskim środowisku znany bardzo dobrze. Startował do fotela burmistrza Opatowa – bezskutecznie. Czy za rok zamierza wystartować? – To tak daleko, że jeszcze nie czas na tego typu deklarację. Dzisiaj bardziej interesuje mnie powodzenie kolejnej edycji Biegu Ziemi Opatowskiej niż temat wyborów samorządowych – mówi Adam Kościołek, który oprócz działalności zawodowej, zajmuje się działalnością charytatywną i jako prezes Stowarzyszenia Ziemia Opatowska współorganizuje wieczory wina opatowskiego, podczas których zbierają pieniądze na rzecz osób potrzebujących.

Tymczasem Polskie Stronnictwo Ludowe w Opatowie od dawna nie miało swojego kandydata na burmistrza. Czy za rok wystawi Anetę Bławat? To sołtys podopatowskiej wsi Kobylany, radna Rady Powiatu Opatowskiego, do niedawna prezes Stowarzyszenia Nasze Kobylany i kierownik jednego z wydziałów w Powiatowym Urzędzie Pracy?

– Obecnie potwierdzam, w wyborach samorządowych zamierzam wziąć udział poprzez kandydowanie do Rady Powiatu. Natomiast po ewentualnym wprowadzeniu ustawy dotyczącej dwukadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów mogę udzielić informacji w tej sprawie – mówi Aneta Bławat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie