Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Iwaniskach znów uderzą w tarabany! To jedno z trzech miejsc w Polsce, gdzie przetrwał zwyczaj

Lidia Cichocka
archiwum
Iwaniska w powiecie opatowskim to jedna z trzech miejscowości w Polsce, w której przetrwał wielkanocny zwyczaj tarabanienia – bębnienia na wielkim kotle.

W Wielką Sobotę o północy przy grobie Jezusa w kościele parafialnym w Iwaniskach rozlegnie się bicie w taraban – duży bęben, od pokoleń przechowywany w tutejszej remizie. W ten sposób świat usłyszy o zmartwychwstałym Chrystusie.

Bęben zostaje wniesiony do kościoła, gdzie trwa czuwanie przy grobie Jezusa na kilka minut przed północą. O północy rozpoczyna się kilkunastominutowy koncert najbardziej doświadczonego dobosza. Strażacy przez godzinę wybijają na tarabanie specjalny rytm.

Bębniarze aż do rana chodzą po całej miejscowości i bębniąc przed domami i w domach panien. Gospodarze zapraszają tarabaniarzy na poczęstunek, w trakcie którego wszyscy składają sobie świąteczne życzenia.

Wiernym przypomina się w ten sposób o zbliżającej się Mszy Świętej – pierwszej, sprawowanej z okazji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. O godzinie 6 rano w niedzielę bicie w bęben będzie słychać na rezurekcji w kościele parafialnym w Iwaniskach. Bębnienie ogłasza dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa.

W taraban uderzają kawalerowie, bo tylko oni dostępują tego zaszczytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie