Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonili pomnik w Ożarowie na pamiątkę pierwszych nominacji oficerskich 1. Pułku Piechoty Legionów

Michał LESZCZYŃSKI
W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów.
W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów. Michał Leszczyński
Upamiętniono setną rocznicę pierwszych nominacji oficerskich 1. Pułku Piechoty Legionów dowodzonego przez samego Józefa Piłsudskiego. To ważna data dla naszego regionu i kraju.
Odsłonięcie pomnika w Ożarowie

Odsłonięcie pomnika w Ożarowie

Pomnik poświęcił ksiądz Stanisław Szczerek, proboszcz parafii Ożarów.
Pomnik poświęcił ksiądz Stanisław Szczerek, proboszcz parafii Ożarów. Michał Leszczyński

Pomnik poświęcił ksiądz Stanisław Szczerek, proboszcz parafii Ożarów.
(fot. Michał Leszczyński)

Pomnik odsłonięto dokładnie tego samego dnia, w którym Józef Piłsudski w pobliskich Jakubowicach nadał swoim żołnierzom pierwsze nominacje oficerskie.

- Celowo nie przenosiliśmy uroczystości na inny dzień. To ważna data dla nas, dla naszego regionu i kraju. Od tego czasu faktycznie zaczęło istnieć wojsko polskie jako formacja niezależna. Wcześniej były to formacje legionowe, przyłączone do sił austriackich - mówi Marcin Majcher, przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego, jednocześnie burmistrz Ożarowa.

- Przybycie legionistów Józefa Piłsudskiego do Jakubowic było częścią operacji, która prowadziła armia austriacka przeciwko wojskom rosyjskim - mówił historyk Marek Lis. - Pierwszy Pułk Piechoty Legionów, idąc w kierunku Warszawy zatrzymał się w Jakubowicach na odpoczynek. Jakubowice stały się kolebką polskiej sceny politycznej. Większość z nominowanych żołnierzy objęło później ważne funkcje.

Spośród nominowanych w Jakubowicach dwustu żołnierzy, czterdziestu doczekało stopnia generała. W 1914 roku nominacje otrzymali wojskowi, współcześnie bardzo znane nazwiska: Kazimierz Sosnkowski, Felicjan Sławoj, Składkowski, Edward Rydz-Śmigły, Władysław Belina-Prażmowski, Michał Żymierski, Andrzej Strug, Władysław Orkan.

Burmistrz Marcin Majcher przypomina, że samorząd Ożarowa zawsze doceniał ten fakt i już 12 kwietnia 1935 roku przy-znał tytuł Honorowego Obywatela miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za jego historyczny wkład w wyzwolenie Ojczyzny.

- My współcześni też oddajemy cześć Marszałkowi i jego żołnierzom poprzez budowę pomnika niepodległościowego - dodaje Marcin Majcher. - To wszystko po to, by na kartach historii już na zawsze został upamiętniony ważny historyczny moment. Chcemy, aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić, lecz jednoczyć bez względu na swoje korze-nie i poglądy polityczne, a jednocześnie krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali życie za ojczyznę. Z kolei Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski powiedział, że dzięki wydarzeniom w Jakubowicach, dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce.

- Każde, nawet z najmniejszych wydarzeń, przyczyniło się do odzyskania niepodległości. Udowadniajmy tę pamięć na co dzień, pamiętajmy o poległych żołnierzach - mówił starosta Włodarczyk.

Na cokole ustawionym na ożarowskim rynku ustawiono orła zrywający się do lotu. Orzeł, jako symbol rodzącej się niepodległości, posiada skrzydła w kształcie litery "V" od słowa Victoria, czyli zwycięstwo. Autorem obelisku jest kielecki artysta Arkadiusz Latos.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Była salwa honorowa w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Była salwa honorowa w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Michał Leszczyński

Była salwa honorowa w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
(fot. Michał Leszczyński)

Podczas odsłonięcia pomnika, asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych. W uroczystości wzięła udział Orkiestra Wojskowa Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz Dowództwo Garnizonu Sandomierz. Tego samego dnia w Jakubowicach, przy obelisku Józefa Piłsudskiego wartę honorową wystawił 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny.

Uroczystościom odsłonięcia pomnika towarzyszyła sesja historyczna Rady Miejskiej. Z wykładem wystąpił Radosław Kubicki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Historyk Marek Lis promował monografię "Ku niepodległości", opowiadającą o walkach legionistów w Ożarowie, ziemi opatowskiej, sandomierskiej, ostrowieckiej.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski, który też przyjął zaproszenie, ale do Ożarowa nie przyjechał. W tym dniu przebywał z wizytą w Niemczech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie