Szpital w Opatowie z nowymi oddziałami (zdjęcia)

Szpital w Opatowie z nowymi oddziałami (zdjęcia)

Michał Leszczyński

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

Szpital w Opatowie z nowymi oddziałami (zdjęcia)
Szpital w Opatowie z nowymi oddziałami (zdjęcia)

Szpital w Opatowie wzbogacił się o tomograf komputerowy. Do tej pory na badania pacjenci jeździli do innych szpitali. ©Michał Leszczyński

Po kilkunastu latach oczekiwań w końcu otwarto oddział wewnętrzny, pracownię radiologiczną oraz oddział ratunkowy w nowym skrzydle szpitala w Opatowie, budowanym od prawie 20 lat. - Doczekaliśmy się - mówili z radością lekarze.
47 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia

Otwarcie nowych oddziałów w Opatowie

Otwarcie nowych oddziałów w Opatowie

Link do głównego zdjęcia

Otwarcie nowych oddzialów w Opatowie
©Michal Leszczynski


Jak po grudzie

Jak po grudzie


Szpital w Opatowie powstawał w wielkich bólach i nadal jego budowa nie została zakończona. Pierwsze łopaty wbito w ziemię na początku lat 90. Budowę wielokrotnie wstrzymywał brak pieniędzy. Pojawiły się też poważne problemy z kasą po utworzeniu nowych województw i powiatów. Nie obyło się bez prokuratorskich śledztw, a nawet aktów oskarżenia. Od 2004 roku dyrektorzy zmieniali się cztery razy. Od ponad roku szpitalowi szefuje Wojciech Kielisz z wykształcenia nauczyciel, prywatnie mąż Krystyny Kielisz, burmistrza Opatowa. Szpital był też kością politycznej niezgody. Pomiędzy partyjnymi działaczami dochodziło do kłótni, który z samorządów dał na budowę najwięcej pieniędzy. Jesienią ubiegłego powiat opatowski podjął uchwałę o dzierżawie szpitala. Dokument tak rozwścieczył pracowników lecznicy, że z transparentami pikietowali na ulicach Opatowa. Obecnie sprawa prywatyzacji ucichła. Nieoficjalnie mówi się, że do czasu wyborów samorządowych nikt nie zaryzykuje oddania placówki w prywatne ręce, co niewątpliwie polepszyłoby kondycję opatowskiej lecznicy, która ubiegły rok zamknęła zyskiem 115 tysięcy złotych.Do tej pory budowa szpitala w Opatowie pochłonęła 91 milionów złotych. Do istniejącego, mniejszego budynku dostawiono drugi, czteropiętrowy gmach. Nowa część z zewnątrz wygląda już ładnie, ale w środku zagospodarowano parter, podpiwniczenie i czwarte piętro, gdzie znalazł się oddział wewnętrzny. Pierwsze, drugie i trzecie piętro nadal stoją niezagospodarowane.

JEST WSZYSTKO

Kazimierz Kotowski, starosta opatowski powiedział, że pierwsi pacjenci do nowouruchomionych oddziałów prawdopodobnie trafią tu w poniedziałek. Oddział wewnętrzny ma prawie 70 łóżek. Sale są trzyosobowe. Każda ma osobną łazienkę. Pomieszczenia całego szpitala są klimatyzowane.

Nowy oddział robi ogromne wrażenie. Wszystko nowe, błyszczące i pachnące. Na "wewnętrznym" jest też sala do intensywnego nadzoru kardiologicznego. Przy każdym z łóżek sprzęt czeka na pacjentów. Oddział wyposażano w niezbędne urządzenia między innymi tak zwane echo serca. Na parterze umieszczono oddział radiologii, zwyczajowo zwany rentgenem. Najokazalszym urządzeniem jest tomograf komputerowy. Dzięki niemu, pacjenci nie będą musieli jeździć na badanie do Sandomierza czy Kielc.

Oddział wyposażono też w kilka nowoczesnych aparatów rentgenowskich. Dostęp do sal, w których wykonuje się prześwietlenia promieniami X, możliwy jest dwoma korytarzami. Pierwszym dotrą leżący na łóżkach pacjenci szpitala, drugim pacjenci ze skierowaniami. Jak podkreślali lekarze, jest to jeden z nowocześniejszych oddziałów tego typu w województwie.
PRZECINANO WSTĘGĘ

Tymczasem oddział ratunkowy to miejsce, do którego trafią chorzy przywiezieni karetkami pogotowia. Oddział ma kilka gabinetów zabiegowych, izolatkę, obszerną łazienkę oraz główną salę zabiegową z defibrylatorami, przenośnym usg i aparatem rentgenowskim w oddzielnym pomieszczeniu.

W poniedziałek, podczas otwarcia, nie obyło się bez oficjalnej uroczystości. Jak tradycja nakazuje, przecięto wstęgę i przemawiano. Kazimierz Kotowski, starosta opatowski powiedział, że w końcu ziściło się marzenie Opatowa, część nowego szpitala właśnie ruszyła.

Starosta poinformował też, że pomieszczeniem, które dotychczas w starym budynku zajmował oddział wewnętrzny zainteresowana jest firma medyczna. Po wyremontowaniu, chciałaby tam zrobić oddział kardiologii inwazyjnej. Kazimierz Kotowski stwierdził, że na razie propozycja jest dyskutowana.

Komentarze

Wszystkie komentarze (23) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

1 3 »

Wideo

Galerie zdjęć

Wybory Parlamentarne 2015

Kto chce zostać świętokrzyskim posłem lub senatorem? [LISTY KANDYDATÓW]

Kto chce zostać świętokrzyskim posłem lub senatorem? [LISTY KANDYDATÓW]

Padają bastiony Platformy, ale... PiS sam nie stworzy rządu [SONDAŻ w kraju i województwach]

Padają bastiony Platformy, ale... PiS sam nie stworzy rządu [SONDAŻ w kraju i województwach]

Prawybory Echa Dnia do sejmu i senatu. Zobacz wszystkich kandydatów, sprawdź ranking i zagłosuj

Prawybory Echa Dnia do sejmu i senatu. Zobacz wszystkich kandydatów, sprawdź ranking i zagłosuj