Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie potrzebowali bryczek. Niepełnosprawni zawodnicy "Szansy" dotarli pieszo nad Morskie Oko

Redakcja
Stowarzyszenie Szansa
Kolejny rok z rzędu, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Szansa” w Ostrowcu Świętokrzyskim, spędzili czerwcowe dni na obozie sportowym w Zakopanem.

Aż 32 niepełnosprawnych zawodników „Szansy”, w tym pięć osób w wieku ponad 50 lat oraz kadra programowa i wolontariusze, co roku spędzają aktywny wypoczynek w Zakopanem, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Szósta edycja tej imprezy okazała się sukcesem – mówi Robert Rogala, członek zarządu stowarzyszenia „Szansa”. – Doświadczenie z poprzednich lat zaowocowało tym, że dokładnie wiedzieliśmy co i kiedy chcemy zorganizować oraz jakie dyscypliny trenować. Jak zwykle największym wyzwaniem było dopasowanie zajęć, tak aby uczestnicy obozu w wieku od 24 do 71 lat mieli zapewnione treningi na miarę swojego wieku i poziomu niepełnosprawności.

Obóz to nie tylko treningi na siłowni, gry w bocce, na kręgielni, boiskach do koszykówki i piłki nożnej, ale również codzienna obowiązkowa gimnastyka poranna, spacery oraz treningi biegowe. Organizatorzy zadbali o odnowę biologiczną, uspołecznianie i integrację, naukę tolerancji.

Uczestnicy obozu brali również udział w wyprawach turystycznych po tatrzańskich szlakach. Wielkim sukcesem okazało się wyjście nad Morskie Oko.

- Wyruszyliśmy na trasę pieszo, po raz kolejny pokazując, że pokonywanie barier to specjalność „Szansy” – mówi Remigiusz Woźniak, wiceprezes stowarzyszenia. - Nie były potrzebne żadne bryczki, konne powozy. Dotarliśmy do celu sami, ewentualnie z pomocą przyjaciół.

Podczas pobytu w górach nie mogło zabraknąć ulubionej formy terapii jaką jest muzykoterapia czyli aerobik przy muzyce. W ramach zajęć sportowych w pływaniu zorganizowany był całodniowy wyjazd na baseny termalne „Chochołów”, gdzie oprócz pływania uczestnicy skorzystali z odnowy biologicznej.

Na zakończenie, podczas uroczystego podsumowania każdy uczestnik otrzymał okazjonalny dyplom za czynny udział w zajęciach podczas trwania obozu sportowego. Dla niektórych był to pierwszy taki dyplom w życiu, a radość z jego otrzymania była nie do opisania.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom obozu, którzy pilnowali się harmonogramu, dzięki czemu można było zrealizować wszystkie założenia związane z organizacją tej imprezy – mówi Remigiusz Woźniak. – Podziękowania należą się kadrze obozu, która kolejny raz stanęła na wysokości zadania. Dzięki temu, że każdy pilnował przydzielonych mu zadań, można było przeprowadzić i dopasować zajęcia, zarówno do umiejętności uczestników oraz warunków atmosferycznych panujących w Tatrach w czerwcu. Byliśmy w końcu w górach, gdzie na koniec obozu temperatura w dzień spadła do 6 stopni Celsjusza.

Dla części uczestników była to także swego rodzaju nagroda, za pełne sukcesów uczestnictwo w odbywanych niedawno Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. W międzynarodowej stawce, ostrowczanie reprezentujący województwo świętokrzyskie, po raz kolejny pokazali się z jak najlepszej strony.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: Strefa Kibica Polska - Kolumbia w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie