Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyśpiewali swoje marzenia. Dziecięcy festiwal po raz czwarty w Ostrowcu

Redakcja
Andrzej Łada
Ponad 200 wykonawców w 18 zespołach wzięło udział w IV Festiwalu Piosenki „Dziecięce Marzenia” pod patronatem prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Festiwal „Dziecięce Marzenia” od początku ma na celu przede wszystkim zaprezentowanie chórów i zespołów dziecięcych, które działają w ostrowieckich przedszkolach, szkołach, placówkach kulturalnych.

Organizują go Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1, Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci z tej szkoły i Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Pomysł festiwalu jest wynikiem wieloletniej pracy z dziećmi i młodzieżą - mówi Jadwiga Dadia, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1, organizatorka festiwalu „Dziecięce Marzenia”. - Dostrzegliśmy bowiem potrzebę stworzenia możliwości zaprezentowania dorobku artystycznego chórów i zespołów dziecięcych. Dla dyrygentów i instruktorów jest okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami artystycznymi.

W tym roku wykonawców podzielono na dwie grupy. W pierwszej występowały przedszkolaki oraz dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. W drugiej zaprezentowali się starsi uczniowie szkół podstawowych oraz w wieku gimnazjalnym.

- W tym roku obserwujemy bardzo duże zainteresowanie. Liczba uczestników rośnie z roku na rok, wspólne śpiewanie staje się modne, potrzebne, daje dużo radości - mówi Jadwiga Dadia. - Obserwując występy widzę, że coraz większego znaczenia nabiera nie tylko strona wokalna, ale i wizualna. Zespoły mają jednolite stroje, coraz więcej jest też takich, które śpiewają bardzo czysto i równo.

Przez kilka godzin jury w składzie Katarzyna Zięba, Marek Cichosz i Andrzej Chochół miało okazję wysłuchać wielu radosnych wykonań, szczególnie młodszej części wykonawców.

- Śpiew dziecięcy jest często śpiewem wykrzyczanym. Pewnych rzeczy nie powstrzymamy, bo aby dzieci mogły ćwiczyć głos, muszą przede wszystkim śpiewać. Dlatego ten etap, ich ekspresję i surowość także trzeba przejść - mówi Jadwiga Dadia. - Najważniejsze, że same dzieci chcą śpiewać, sprawia im to radość, dobrze się czują na scenie.

Jadwiga Dadia, która sama od wielu lat prowadzi dziecięce zespołu muzyczne i chóry dodaje, że wspólne śpiewanie to nie tylko ćwiczenie głosu, ale również uwrażliwienie i uspołecznienie dzieci. Wykonawcy pokonują tremę, uczą się zachowania na scenie. Każdy występ daje im więcej pewności.

W repertuarze, który zaprezentowali mali artyści, przeważały wesołe piosenki o tematyce dziecięcej, a także o podróżach, przygodach i zabawie.

- Staramy się na razie nie ograniczać i nie wyznaczać, co ma się znaleźć w repertuarze festiwalu - mówi organizatorka. - Nie ukrywam, że ja nadal dążę do tego utworów bardziej chóralnych, do śpiewania na głosy, przyzwyczajania do tego dzieci i młodzieży. Na razie jednak pozwalamy, by każdy wybrał sobie to, w czym czuje się najlepiej i żeby było to dostosowane do poziomu zespołu.

Zwycięzcy i wyróżnieni w każdej kategorii otrzymali statuetki oraz dyplomy. Ważne były także słowa skierowane do artystów przez członków komisji, która chwaliła poziom wykonania i zachęcała do dalszej pracy.

Festiwal „Dziecięce Marzenia” w kolejnych latach ma osiągać coraz szerszy zasięg, już nie tylko powiatowy, ale i wojewódzki.

Wyniki
Kategoria I
Pierwsze miejsce: Zespół „Trójeczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3, Drugie miejsce Zespół „Szewnianeczki” z Zespołu Szkół w Szewnie. Trzecie miejsce: Zespół „Radosne Słoneczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5. Wyróżnienia: „Nutki” Publiczne Przedszkole numer 19, „Szesnasteczki” Publiczne Przedszkole numer 16, „Skrzaty” Publiczna Szkoła Podstawow numer 1, „Wesołe Nutki” Publiczna Szkoła Podstawowa numer7.
Kategoria II
Pierwsze miejsce: Zespół Wokalny z z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 14. Drugie miejsce: Zespół Wokalny z z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1. Trzecie miejsce: Chór „Wiolinki” z Miejskiego Centrum Kultury.

Organizatorzy dziękują wszystkim wykonawcom oraz opiekunom zespołów, sponsorom Włodzimierzowi Stecowi i Markowi Giemzie oraz patronom medialnym, w tym gazecie „Echo Dnia”.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Chciał jechać po pijaku. Czy ktoś go powstrzymał?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie