Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalazł się dawca szpiku kostnego dla Pawła Gajowika! Ostrowczanin ma szansę pokonać białaczkę

Redakcja
archiwum prywatne
Świetne wieści dotarły do Ostrowca Świętokrzyskiego z Warszawy. Znalazł się dawca szpiku dla Pawła Gajowika, 30 - latka, którego los poruszył setki ostrowczan. To dla niego, w ubiegłym roku organizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców w bazie DKMS.

Ubiegłoroczna akcja była jedną z kilku, organizowanych w powiecie ostrowieckim w ostatnich latach. Tym razem dedykowana konkretnej osobie - 30 - letniemu Pawłowi Gajowikowi.

Straszna diagnoza
Pochodzący z Ostrowca, a mieszkający w Warszawie ratownik medyczny, o swojej chorobie dowiedział się 9 miesięcy temu.

- Jeszcze do niedawna Paweł, mimo angażującej pracy w dużym sklepie budowlanym, każdą wolną chwilę poświęcał roli ratownika medycznego, w dwóch warszawskich szpitalach. To jego prawdziwa pasja - mówi Katarzyna Poniatowska z fundacji DKMS.

W lipcu ubiegłego roku zaczął się źle czuć. Rozpoczął badania i usłyszał przerażającą diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna.

Bardzo szybko poddany został chemioterapii, która miała za zadanie wstrzymanie rozwoju choroby. od początku wiadomo było jednak, że jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego. Okazało się, że nikt z rodziny ani przyjaciół, nie może być dawcą. Trzeba więc było znaleźć dla niego tak zwanego dawcę niespokrewnionego.

Trudne poszukiwania
Szukanie dawcy dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta jest jak szukanie igły w stogu siana.
Prawdopodobieństwo sukcesu w najlepszym wypadku wynosi 1: 20000. Bywają też sytuacje, gdzie pacjent ma tak nietypowy układ antygenów HLA, że znalezienie jego bliźniaka genetycznego jest praktycznie niemożliwe - prawdopodobieństwo spada do 1: kilku milionów.

- Chcąc pomóc Pawłowi, rodzina, przyjaciele i znajomi zaangażowali się we wszelkie możliwe działania z nadzieją, że dawca dla Pawła gdzieś czeka, by mu pomóc, ofiarowując swój materiał genetyczny – lekarstwo na raka krwi - mówi Katarzyna Poniatowska.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, zorganizowana została w Ostrowcu Świętokrzyskim w grudniu ubiegłego roku. Zaangażowali się w nią nie tylko przedstawiciele fundacji DMKS, ale też wielu wolontariuszy. Równolegle akcję zorganizowano także w Warszawie.

- Łącznie zarejestrowało się wtedy 735 osób - mówi Mariola Kurant, która organizowała akcję w Ostrowcu.

Jest dawca
Organizatorzy akcji doskonale wiedzieli, że nawet jeśli wśród nowo zarejestrowanych nie znajdzie się dawca dla Pawła, jest szansa, by pomóc także innym chorym.

Kilka dni temu nadzieja przyszła także dla młodego ratownika z Ostrowca Świętokrzyskiego. Poinformowano go bowiem, że znalazł się dla niego dawca szpiku kostnego.

Teraz najważniejsze jest przygotowanie pacjenta, który od wielu miesięcy jest poddawany wyniszczającemu organizm leczeniu. Przeprowadzenie przeszczepu to dla niego szansa na drugie życie.

W czasie, gdy Paweł będzie przygotowywany do zabiegu, dawca także przejdzie szereg badań. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może spotkają się za około dwa lata.

Jak zostać dawcą?
Fundacja DKMS, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 1 milion 250 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 4800 osób z bazy fundacji DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. Oznacza to, że aby się zarejestrować, nie trzeba szukać wolontariuszy, ani specjalnych akcji. Można to zrobić samemu, w domu. Formularz rejestracyjny wraz z zestawem do poboru wymazu można zamówić na stronie www.dkms.pl.

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie