Machalica na przeglądzie w Etiudzie

  /gaw/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Piotr Machalica - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - będzie jutro gościem ostrowieckich Prezentacji Teatralnych.

  Piotr Machalica - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - będzie jutro gościem ostrowieckich Prezentacji Teatralnych. ©archiwum

  Z repertuarem Bułata Okudżawy i Georges'a Brassens'a wystąpi w sobotę w Ostrowcu Świętokrzyskim Piotr Machalica.
  Piotr Machalica - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - będzie jutro gościem ostrowieckich Prezentacji Teatralnych.

  Piotr Machalica - jeden z najpopularniejszych polskich aktorów - będzie jutro gościem ostrowieckich Prezentacji Teatralnych. ©archiwum

  Piotr Machalica to jeden z najbardziej popularnych śpiewających polskich aktorów filmowych i teatralnych. Recital w kinie "Etiuda" rozpoczyna się o godzinie 17.

  Recital Piotra Machalicy został zaplanowany w ramach drugiej części tegorocznych Prezentacje Teatralnych - Ostrowiec 2007, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury. W tym roku przegląd wpisuje się w obchody jubileuszu 410 - lecia istnienia Ostrowca Świętokrzyskiego. Po pierwszej, październikowej części, w ramach której wystąpili twórcy wywodzący się z naszego miasta - teraz pora na gwiazdę.

  52 - letni, pochodzący z Pszczyny Piotr Machalica wywodzi się z utalentowanej aktorsko rodziny. Aktorem był jego ojciec, nieżyjący już dzisiaj Henryk Machalica, jest nim także starszy brat Piotra, Aleksander. Kiedy Piotr był nastolatkiem, chciał zostać kierowcą tira w Stanach Zjednoczonych. Potem myślał ponoć o studiach w seminarium duchownym.

  Przyznaje, że nie przepadał za szkołą, z powodów kłopotów z nauką przeniósł się nawet z liceum do wieczorówki. Aby się utrzymać, dorabiał jako goniec w gazecie, pomocnik bibliotekarza, sanitariusz na izbie wytrzeźwień. Zdawał do szkoły teatralnej, ponieważ … dostał kartę powołania do wojska.
  Do aktorstwa … uciekł przed wojskiem

  Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, szkołę ukończył w 1981 roku. Na czwartym roku studiów podjął decyzję, iż chce pracować w warszawskim Teatrze Powszechnym. Od roku 1988 do 1998 grał tam i w Teatrze Ateneum w "Medei" Eurypidesa, "Dwojgu na huśtawce" Williama Gibsona, "Mężu i żonie" Fredry, "Polowaniu na karaluchy" Janusza Głowackiego, "Operze za trzy grosze" Brechta, w "Weselu" Wyspiańskiego, w "Trzech siostrach" Czechowa. Razem z ojcem wystąpił w "Kotce na blaszanym dachu" Tennessee Williama, a także ponad sto razy w spektaklu "Cena" Arthura Millera. Piotr Machalica występował także na scenach estradowych w teatrach Buffo i Rampa, razem ze Zbigniewem Zamachowskim i Wojciechem Malajkatem. Był gościem programów autorskich Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Od początku lat 80 - tych aktora można oglądać w spektaklach Teatru Telewizji.

  Prawdziwą popularność Piotrowi Machalicy przyniosły jednak role filmowe. Jako student zagrał księdza Wawrzyniaka w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Potem grał między innymi w szóstej i dziewiątej części "Dekalogu", w "Krótkim filmie o miłości" i w "Trzech kolorach: Biały" Krzysztofa Kieślowskiego.

  Widzowie pamiętają go także z roli seksuologa Olgierda Pasikonika w "Sztuce kochania", z serialu "Kuchnia polska", z filmu "Pestka", gdzie wystąpił u boku Krystyny Jandy, czy z komedii Marka Koterskiego "Dzień świra", w którym zagrał psychoanalityka. Użyczył swego głosu w animowanych filmach "Czerwony Kapturek - Prawdziwa historia" i "Opowieści z Narnii". Od 1999 roku można podziwiać odcisk jego dłoni na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

  Piotr Machalica występuje na festiwalach piosenki aktorskiej i w recitalach autorskich. Ma w swoim repertuarze utwory Bułata Okudżawy, Georgesa Brassens'a, Leonarda Cohen'a, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego i Jeremiego Przybory.

  Właśnie piosenki Bułata Okudżawy i Georgesa Brassens'a będzie można usłyszeć podczas jutrzejszego recitalu w kinie "Etiuda". Wcześniej, jutro o godzinie 16. spotkanie z aktorem w Salonie Multimedialnym "Kolporter" w Galerii Ostrowiec przy ulicy Mickiewicza 30. Organizatorzy przygotowali spotkanie z fanami, podpisywanie płyt i konferencję prasową. Na to spotkanie wstęp wolny. Bilety na recital Piotra Machalicy w "Etiudzie" w cenie 20 złotych do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Siennieńskiej 54, kasie kina "Etiuda" przy Alei 3 Maja 6, a także w Salonie Multimedialnym "Kolporter" w Galerii Ostrowiec przy ulicy Mickiewicza 30.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  1 3 4 5 ... 103 »

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Martynka i Olek wygrali!

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Martynka i Olek wygrali!

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Miss Studniówki. Zobacz kandydatki

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Wybieramy Mistera Studniówki. Zobacz kandydatów

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!