Nowy budynek sądu w Ostrowcu

  Andrzej Nowak

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sąd Rejonowy otrzymał nową siedzibę, która szczególnie efektownie prezentuje się od strony ulicy Klimkiewiczowskiej.

  Sąd Rejonowy otrzymał nową siedzibę, która szczególnie efektownie prezentuje się od strony ulicy Klimkiewiczowskiej. ©A. Nowak

  Nowoczesny budynek za ponad 10 milionów złotych. Rozprawy w Ostrowcu mogą się wreszcie odbywać w normalnych, cywilizowanych warunkach.
  Sąd Rejonowy otrzymał nową siedzibę, która szczególnie efektownie prezentuje się od strony ulicy Klimkiewiczowskiej.

  Sąd Rejonowy otrzymał nową siedzibę, która szczególnie efektownie prezentuje się od strony ulicy Klimkiewiczowskiej. ©A. Nowak

  Sąd Rejonowy w Ostrowcu posiada już nową siedzibę, która dostępna jest od strony ulic Kościuszki i Klimkiewiczowskiej. To nowoczesny obiekt spełniający najwyższe standardy, wyposażony w nowoczesną aparaturę, jest monitorowany, przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, funkcjonalny.

  W nowej siedzibie sądu znajdują się wszystkie wydziały, a także urzędować będzie Krajowy Rejestr Karny, druga taka komórka w województwie. Dotychczas mieszkańcy tej części województwa musieli jeździć do Kielc, by uzyskać odpowiednie informacje.

  WIĘKSZY PRESTIŻ

  - Jestem przekonany, że w tym nowym pięknym budynku, wszyscy uczestnicy postępowań będą mieć słuszne podstawy do twierdzenia, że tutaj właśnie dzieje się sprawiedliwość - powiedział podczas piątkowego otwarcia przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski.

  - Inwestowanie w sądy jest ważne, bo zwiększa się ich prestiż, warunki materialne bezpośrednio wpływają na jakość orzecznictwa, służby sędziowskiej. To współgra z wzrastającą rolą sądownictwa w strukturze władzy publicznej. To jest tendencja ogólnoświatowa, nie tylko w Polsce. Sądy stają się fundamentem swobód wolności obywatelskiej, są organami państwa, ale mając przymiot niezależności i niezawisłości są gwarantem, że obywatel może w nich znaleźć ochronę przed nadużyciem ze strony władzy wykonawczej. Nie nastąpi w nich zwyrodnienie demokracji i demokracja nie przekształci w dyktaturę większości.
  Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Struzik wręcz powiedział, że jeszcze nie tak dawno swą wielką rolę sądy musiały spełniać w koszmarnych budynkach, urągających wręcz wymiarowi sprawiedliwości, w zagrzybionych, brudnych salach.

  - Od pewnego czasu pieniądze na wymiar sprawiedliwości są większe - nie ukrywał. - Dzięki temu mamy budynki, w których możemy pracować w godnych warunkach. To gwarantuje nam należyte wykonywanie zawodu i nadaje wymiarowi sprawiedliwości właściwą powagę, gdyż naprawdę to wstyd było, gdy ogłaszało się wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w sali, która tej godności państwa urągała.

  TRZY LATA BUDOWY

  Nową siedzibę sądu w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęto budować w listopadzie 2004 roku jako adaptację i rozbudowę byłego budynku przedszkola, który został przekazany sądowi przez prezydenta Jana Szostaka w 2002 roku. Wszystkie prace, które zakończono w październiku 2007 roku, wykonywał Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Wybudowano trzy segmenty jako nowe obiekty w ramach dokonanej rozbudowy byłego przedszkola. Powstał budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

  Ogólny koszt inwestycji wyniósł 10,3 miliona złotych. - Oznacza to, że pozyskaliśmy metr kwadratowy za około 4 tysiące złotych łącznie z wyposażeniem, co jest najtańszym kosztem - obliczał prezes Sądu Okręgowego w Kielcach Mirosław Gajek. - W Opocznie sąd o mniejszej powierzchni kosztował 16 mln zł, w Opatowie, gdzie jest mniejsza kubatura, budynek trudny pod względem technicznym, bo są podziemia, jest inna technologia, około 7 milionów.

  - Otwarcie ostrowieckiego sądu oznacza zamknięcie procesu inwestycyjnego w tej części województwa. Nie tak dawno oddaliśmy sąd w Staszowie, gruntownie zmodernizowaliśmy sąd w Sandomierzu, za kilka miesięcy będziemy otwierać sąd w Opatowie - dodał prezes Gajek.

  WAŻNY DZIEŃ

  Dotychczas ostrowiecki sąd zajmował dwa odrębne budynki, które były położone po dwóch stronach miasta w odległości 5 kilometrów. Główna siedziba mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach Zakładu Poprawczego przy ulicy Długiej, natomiast Wydział Ksiąg Wieczystych i Wydział Pracy w budynku przy ulicy Kościuszki. To były dodatkowe koszty funkcjonowania, nadzorowania jednej instytucji w dwóch różnych miejscach, koszty transportu, monitorowania. To zmniejszało także skuteczność wykonywanej pracy.

  - Ten dzień jest bardzo ważny nie tylko dla nas, dla pracowników sądu, ale dla mieszkańców Ostrowca, bo wreszcie otrzymaliśmy budynek odpowiadający godności tego urzędu - nie bez wzruszenia powiedziała prezes miejscowego sądu Barbara Wnuk-Biały.

  Uczestniczące w otwarciu osoby z uwagą zwiedziły nowe pomieszczenia sądu, największą salę rozpraw znajdującą się na parterze, pomieszczenia archiwum, które odpowiadają najwyższym standardom. Nie brakowało słów podziwu dla nowych rozwiązań technicznych zastosowanych w nowym obiekcie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  1 3 4 5 ... 95 »

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!