Zbigniew Pękala opowiadał uczniom z gminy Bodzechów o...

  Zbigniew Pękala opowiadał uczniom z gminy Bodzechów o powstaniu styczniowym

  Waldemar FRAŃCZAK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Barwne opowiadanie Zbigniew Pękala wzbogacił prezentacją multimedialną.

  Barwne opowiadanie Zbigniew Pękala wzbogacił prezentacją multimedialną. ©Waldemar Frańczak

  O wydarzeniach i miejscach związanych z powstaniem styczniowym na ziemi ostrowieckiej uczniom z gminy Bodzechów opowiedział Zbigniew Pękala, historyk i regionalista.
  Barwne opowiadanie Zbigniew Pękala wzbogacił prezentacją multimedialną.

  Barwne opowiadanie Zbigniew Pękala wzbogacił prezentacją multimedialną. ©Waldemar Frańczak

  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej spotkał się z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów w gminie Bodzechów w ramach przygotowań do konkursu organizowanego przez nauczycieli gimnazjum w Szewnie.

  - Zaproponowaliśmy uczniom naszej gminy udział w konkursie o wydarzeniach, miejscach i postaciach związanych z powstaniem styczniowym w rejonie Ostrowca - mówią Elżbieta Kucharska i Magdalena Ochocka, jedne z organizatorek konkursu. - Ma on związek z przypadającą w styczniu 2013 roku 150. rocznicą rozpoczęcia zrywu niepodległościowego.

  Patronat nad konkursem objęli poseł Jarosław Górczyński, starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga i wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn. Do współorganizacji zaproszone zostały Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - oddział imienia Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim i Koło Przewodników przy Oddziale Świętokrzyskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego imienia Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

  - Zanim sprawdzimy wiedzę uczniów o powstaniu styczniowym, chcemy najpierw ich czegoś nauczyć - mówią organizatorzy. - Dlatego zaproponowaliśmy prelekcję Zbigniewa Pękali, a w kolejnych terminach udział w wycieczkach i rajdach po miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed 150 lat.

  Ci którzy skorzystali z zaproszenia organizatorów i uczestniczyli w spotkaniu ze Zbigniewem Pękalą poznali bardzo wiele interesujących faktów.

  - Nie wiedziałem, że wtedy tyle działo się w rejonie Ostrowca - mówi Łukasz Stefański, gimnazjalista z Szewny, który skrzętnie notował podczas prelekcji.

  - Ciekawy sposób opowiadania i wiele faktów podbudowanych wątkami patriotycznymi sprawiły, że dla uczniów była to wspaniała, żywa lekcja historii - dodaje Izabela Zaręba, nauczyciel historii w gimnazjum w Szewnie i w szkole podstawowej w Szwarszowicach.

  Uczniowie chętni do udziału w konkursie mają czas zgłoszenia się do 30 października, natomiast konkurs zaplanowano na 29 stycznia przyszłego roku.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!