Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebny komis używanych mebli

Andrzej Nowak
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stanisław Fiolik: Jeśli jest potrzeba składowania używanych mebli, to niebawem utworzymy bezpłatny komis. Będzie się znajdował na terenie nowej siedziby PKPS. O szczegółach można dowiedzieć się od pracowników naszych organizacji charytatywnych.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Stanisław Fiolik: Jeśli jest potrzeba składowania używanych mebli, to niebawem utworzymy bezpłatny komis. Będzie się znajdował na terenie nowej siedziby PKPS. O szczegółach można dowiedzieć się od pracowników naszych organizacji charytatywnych. A. Nowak
Używane wersalki czy szafy koło blokowych śmietników. Administracje osiedli mają dodatkową pracę.

Mieszkańcy ubolewają, że nie ma na terenie miasta bezpłatnego komisu mebli używanych dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Często więc dobrej nawet jakości wersalki, szafy czy regały trafiają do śmietnika.

Wiele jest osób na terenie miasta, które nie dają sobie rady i żyją w trudnej sytuacji. Coraz więcej z nich korzysta z dobrodziejstwa Świętokrzyskiego Banku Żywności, zaopatruje się w używaną odzież. Wiele rodzin potrzebuje używanych mebli, bo nie stać ich na nowe. Niestety, żadna z organizacji charytatywnych w mieście nie posiada pomieszczeń, w których mogłyby być składowane stare wersalki, tapczany, szafy. To powoduje, że używane meble stawiane są obok śmietników, wyrzucane do pomieszczeń przeznaczonych na odpady komunalne. Prowadzi to do kłopotów w utylizacji śmieci. Administracje osiedli mają dodatkową pracę.

Problem jest na tyle poważny, że poruszył go podczas niedawnej sesji Rady Miasta radny Józef Staniszewski. - Osoby udające się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Polskiego Czerwonego Krzyża, by przekazać meble je tym, którzy ich potrzebują, sami stwarzają sobie dodatkowy problem - ubolewał radny. - Często bowiem organizacje społeczne kierują ludzi bezpośrednio do zainteresowanych odbiorem mebli. Nie zawsze jednak zgłaszają się po nie osoby potrzebujące. To społecznie ważny problem, a zarazem nie tak trudny do rozwiązania. Powinny być na terenie miasta pomieszczenia, gdzie składowano by używane meble.

Dyrektor MOPS Stanisław Fiolik wyjaśnia, że do tej pory nie było większych problemów z odbiorem używanych mebli. Podaje jednak telefony do trzech instytucji, które są otwarte na współpracę z mieszkańcami i gdzie można zgłaszać wszystkie swoje problemy: MOPS - 041 265 31 35, PCK - 041 266 58 72, PKPS - 041 263 21 57 w.21. Dyrektor twierdzi, że organizacje są na tyle znane w mieście, że niektórzy bezpośrednio kontaktują się z nimi. Pracownicy mają rejestr osób, które potrzebują konkretnych mebli.

Pracownicy instytucji starają się jednocześnie, by zaoszczędzić czas na transport, magazynowanie. Chodzi o to, by meble trafiały bezpośrednio do osoby, która zgłaszała zapotrzebowanie. Jeśli rodzina nie ma możliwości, by wynająć bagażówkę, bo często jej koszt jest większy niż wartość mebli, MOPS służy pomocą w transporcie. Ma na swoim wyposażeniu poloneza tracka i samochody dostawcze, forda i renault. Bardzo często osoby zainteresowane same odbierają meble.

- Jeśli jest potrzebny bezpłatny komis używanych mebli, to jak najbardziej przychylam się do propozycji - mówi dyrektor Stanisław Fiolik. - Niebawem otworzymy taki komis. Pomieszczenia w rejonie ulicy Poniatowskiego i alei 3 Maja, które niedawno otrzymał PKPS, są podpiwniczone i tutaj będzie można składować używane meble.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie