Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiecka młodzież zachęca do wolontariatu

śle
Ostrowiecka młodzież po raz kolejny bierze sprawy w swoje ręce i postanawia działać! Licealiści, którzy wkrótce wyruszą na poszukiwania pierwszej pracy, przygotowali projekt po lekcjach, za którego cel obierają zachęcenie setki młodych ludzi z terenu ich miasta do wolontariatu.

Nagrodą dla nich za zrealizowanie projektu będzie międzynarodowy certyfikat z profesjonalnego zarządzania Project Management, a dla najlepszych projektów z całej Polski - prestiżowe statuetki Złotych Wilków, wręczane na ogólnopolskiej gali.

Młodzież Rozumna? Co to takiego?

YouthSapiens - Młodzież Rozumna to projekt społeczny, który prowadzony jest przez młodzież z Ostrowca Świętokrzyskiego. Projekt powstał w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, czyli programu, który za cel stawia sobie rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspirację do aktywności społecznej. To projekt, w ramach którego przewidziana jest aktywizacja młodzieży. Nie tylko cykl ciekawych spotkań dla gimnazjalistów i licealistów, ale także działania wolontariackie, które ukazują, że dając z siebie wiele, można wiele zyskać. Zespół projektowy składa się z mocno zaangażowanych licealistów, których dobrze znamy z ich dotychczasowych działań.

Kto w zespole projektowym?

Kierownikiem projektu jest Patryk Stępień, lider i koordynator Zespołu Pomocy Koleżeńskiej.
Mimo młodego wieku, ma już doświadczenie w takich działaniach. Obecnie realizuje program The Homies Factory, w ramach którego odbyło się między innymi całodniowe spotkanie z wolontariuszami z Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Macedonii.
Kolejnym członkiem zespołu projektowego jest Martyna Cichocińska, organizatorka Dni Fantasy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od lat związana z Jagacon - Świętokrzyskim Konwentem Miłośników Fantastyki. Ponadto wśród koordynatorów projektu znaleźli się Karolina Wróblewska - wolontariusz Zespołu Pomocy Koleżeńskiej, angażuje się charytatywnie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Filip Pikus - współorganizator Dnia Integracji z obcokrajowcami w ramach programu The Homies Factory.

Pierwsi do wolontariatu!

Cały projekt opiera się na prawach wolontariatu, realizatorzy nie pobierają za niego żadnych pieniędzy, nikt ich nie sponsoruje.
Ich budżet jest zerowy, a mimo to potrafią zorganizować miejsce, materiały i osoby do przeprowadzenia warsztatów. We wtorek, 9 lutego, w ramach tego projektu, w Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica, odbyły się warsztaty przeprowadzone przez Barbarę Zamożniewicz - świętokrzyskiego rzecznika młodzieży.
Kto jak kto, ale to właśnie rzecznik ma duży wpływ ku zwiększeniu aktywności społecznej młodzieży. Założeniem spotkania było przedstawienie dobrych praktyk w działaniach wolontariackich, od których ona sama zaczynała.

Jakie dalsze plany?

W najbliższym czasie planowane jest jeszcze szkolenie z pierwszej pomocy i przedstawienie możliwości wolontariatu w Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy, wolontariat na rzecz zwierząt, gamesroomy, czyli gry bez prądu (planszowe), warsztaty z charakterystyki.
Projekt zyskał patronat świętokrzyskich i lokalnych polityków, a także mediów, w tym „Echa Dnia” i tygodnika „Fakty Ostrowieckie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie