Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w powiecie, czyli msze święte, pieśni Maryjne oraz uroczystości w Kijach i w Pińczowie

ach
SIK Kasztelania
Zbliżają się uroczystości i imprezy majowe. Sprawdziliśmy co zaplanowano w naszym powiecie.

Pińczów
W stolicy powiatu w środę, 3 maja odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Rozpocznie się o godzinie 9 w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.

Na początku zostaną wprowadzone poczty sztandarowe, odśpiewany hymn państwowy i wygłoszone przemówienia. Całość uświetni występ artystyczny uczniów z pińczowskiego Gimnazjum numer 1. O godzinie 10 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Później, planowo o godzinie 11, nastąpi przemarsz uczestników uroczystości przed pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam delegacje złożą wieńce i wiązanki, będą okolicznościowe przemówienia i koncert orkiestry Szkoły Muzycznej w Pińczowie.

Jeśli majówka - to nie może zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni maryjnych na Górze Świętej Anny. Początek o godzinie 19.30 również 3 maja. - W tym roku śpiewamy już po raz dziesiąty. W majówce wezmą udział zespoły folklorystyczne z naszego województwa, nie zabraknie pań z kół gospodyń wiejskich. Poszczególne zespoły intonować będą po dwie pieśni majowe, a reszta uczestników się włączać. Wszystko wskazuje na to, że specjalnymi gośćmi w tym roku będą wodniacy - flisacy, którzy na swoich fajbach obsługują Królewski Flis (płyną od źródeł Wisły aż do Gdańska), bo 3 maja będą akurat cumować w Nowym Korczynie - zapowiada Adam Ochwanowski, zaangażowany w organizację wspólnego śpiewania pieśni.

Kije
W Kijach w tym roku majówka będzie wyjątkowa. Rozpocznie się już w poniedziałek 1 maja. Na ten dzień zaplanowano uroczystości upamiętniające życie i tragiczną śmierć księdza Bolesława Stradowskiego, który urodził się 8 lutego 1896 roku we wsi Gołuchów w powiecie pińczowskim. Jego rodzicami byli Andrzej i Stanisława z domu Lechów. W latach 1909-1913 pobierał nauki w gimnazjum w Pińczowie, a następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Został zamordowany przez Niemców w 1940 roku w miejscowości Czastary (powiat Wieruszów).

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17 mszą świętą w kościele parafialnym, a przewodniczyć im będzie ksiądz biskup Jan Piotrowski. Po mszy świętej zebrani przejdą na Stary Cmentarz – do Parku Pamięci, gdzie posadzony zostanie dąb pamięci. Ksiądz biskup dokona poświęcenia symbolicznego grobu księdza Bolesława Stradowskiego.

Natomiast w środę, 3 maja Samorząd Gminy Kije zaprasza na godzinę 10, do kościoła parafialnego na mszę w intencji ojczyzny. Później w programie jest przejście na Stary Cmentarz, gdzie delegacje złożą kwiaty i zapalą symboliczne znicze. Będą również okolicznościowe przemówienia.

ZOBACZ TAKŻE:
Sondaż: 65 proc. społeczeństwa uważa, że w Smoleńsku nie było zamachu

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie