Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pińczowianie uroczyście uczcili tegoroczne Święto Wojska Polskiego

ach
Pińczowianie pamiętają o roku 1920 i o tak zwanym „Cudzie nad Wisłą”. W tym roku również uroczyście uczcili Święto Wojska Polskiego. Uroczystości zorganizowano we wtorek, 15 sierpnia. Rozpoczęły się o godzinie 11 mszą świętą w intencji żołnierzy, którą odprawiono w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody Święta Wojska Polskiego w Kielcach

Następnie wszyscy, którzy brali udział w uroczystości przeszli pod pomnik w Parku Miejskich. Tam złożono symboliczne biało - czerwone kwiaty. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych na czele z Włodzimierzem Badurakiem, burmistrzem Pińczowa, a także radnymi Rady Miejskiej w Pińczowie. Kwiaty złożyły także delegacje: powiatu na czele ze Stanisławem Kierkowskim, starostą pińczowskim, wicestarostą Ryszardem Barną oraz sekretarz Wiolettą Usnarską; oraz służb mundurowych. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć także Związku Strzeleckiego „Strzelec” Pińczów oraz ich dowódce Dariusza Grenia.

Swoją obecnością zaszycili także przedstawiciele Związku Kombatantów i Teresa Znojek, niegdyś łączniczka Armii Krajowej.
Po złożeniu zniczy i kwiatów pod pomnikiem w Parku Miejskim przemaszerowano na miejsce straceń, tak zwane „Zawięzienie”. Tam również złożono symboliczne kwiaty.

- W Pińczowie co roku organizujemy Święto Wojska Polskiego, gdyż zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ważna uroczystość. Przypominamy podczas niej o naszej historii, o wielkich bitwach, zwycięstwach, o bohaterstwie i o tym, że nie zawsze tak było. W naszej historii zapisały się także klęski i przegrane bitwy - mówił Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów.
Miejsce uroczystości również nie było przypadkowe. - Zawięzienie to miejsce szczególne w naszym mieście. Rozegrało się tu wiele tragedii. Między innymi rozstrzelano tutaj czterech harcerzy z Szarych Szeregów podczas II wojny światowej - opowiadał Włodzimierz Badurak.

Przypomnijmy, że Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia od1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Podczas bitwy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość. W czasach II Rzeczypospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w okresie PRL-u ustanowiono 12 października Dniem Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino.Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie