Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w powiecie pińczowskim. "Strzelcy" działają już rok

ach
Członkowie Jednostki 2131 Pińczów świętowali 11 listopada rocznicę oficjalnej działalności. Włączyli się w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Na zdjęciu delegacja "Strzelców" składa wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Członkowie Jednostki 2131 Pińczów świętowali 11 listopada rocznicę oficjalnej działalności. Włączyli się w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Na zdjęciu delegacja "Strzelców" składa wiązankę pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Alicja Mazurek
Biało-czerwone wiązanki, flagi i wstążeczki przypięte do kurtek można było dziś, 11 listopada zobaczyć w całym powiecie pińczowskim. Mieszkańcy po raz kolejny wzięli udział w uroczystościach Święta Niepodległości.

"Strzelcami" są od roku
Powiatowe uroczystości Święta Niepodległości zorganizowano w Pińczowie. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tamtejszym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udały się tam delegacje lokalnych władz. Później w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu uczestniczyli we wspólnej uroczystej sesji.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Wśród nich byli obecni także członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Pińczów, którzy obchodzili dziś pierwszą rocznicę oficjalnej działalności.

- Dzisiaj, 11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości, jest to szczególny czas w sercu każdego Polaka. Sto dwadzieścia trzy lata walk o wolny kraj stał się faktem dziewięćdziesiąt osiem lat temu. Dla nas jest to również szczególna data, ponieważ dziś my i nasza jednostka obchodzi pierwszą rocznicę swojej oficjalnej działalności na Ponidziu. Z tej okazji przygotowaliśmy film złożony ze zdjęć z całej naszej pracy. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia - czytamy na Facebookowym profilu pińczowskich "Strzelców".

Bardziej niż chleba potrzeba nam jedności
Po oficjalnej i artystycznej części pińczowskich uroczystości w domu kultury wszyscy udali się na mszę świętą w intencji Ojczyzny, do kościoła pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty.

- Dużo złego i dużo dobrego dzieje się dziś w naszym kraju. W niepodległej Polsce, za którą tyle osób oddało życie. Wydaje mi się, że dziś bardziej niż chleba potrzeba nam jedności. Takiej prawdziwej. Nasza Ojczyzna potrzebuje modlitwy i jedności, a także pamięci o tym, co wydarzyło się 11 listopada 98 lat temu - mówił ksiądz proboszcz Jan Staworzyński.

Do jedności zachęcił także Ireneusz Gołuszka, przewodniczący Rady Powiatu, który pod koniec mszy świętej zabrał głos: - Ja również namawiam państwa do jedności. Święto Niepodległości to święto każdego Polaka. Możemy się spierać na słowa, ale przeżywajmy razem ten dzień. Zjednoczeni chodźmy pod pomnik Konstytucji 3 Maja i złóżmy symboliczne wiązanki.

Po mszy świętej mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, a także poczty sztandarowe przemaszerowały pod pomnik Konstytucji 3 Maja, prowadzone przez orkiestrę pod batutą Tadeusza Bartosa.

Każde pokolenie ma swój czas

Kolejna część piątkowych uroczystości odbyła się na placu przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Uczestniczył w niej europoseł Czesław Siekierski oraz Katarzyna Nowacka, która reprezentowała wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek. Po tym jak komendant uroczystości - druh Tadeusz Szarek złożył meldunek Zbigniewowi Kierkowskiemu, staroście pińczowskiemu, po wciągnięciu flagi Polski na maszt i po odśpiewaniu hymnu państwowego, przyszedł czas na przemówienia.

- Co roku, 11 listopada mieszkańcy powiatu pińczowskiego biorą udział w mszach świętych w intencji Ojczyzny. Później, w Pińczowie, składamy wiązanki pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja i Marszałka Józefa Piłsudskiego. To nasze uzewnętrznienie szacunku i pamięci o polskich bohaterach, a także o miejscach i wydarzeniach zapisanych na trwałe w historii naszej Ojczyzny - powiedział Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski, po czym dodał refleksję nad "współczesnym powiatem pińczowskim": - Każde pokolenie ma własny czas. Każde pokolenie chce zmienić świat. Każde pokolenie odejdzie w cień - takie słowa słyszymy w piosence zespołu Kombi. Chciałbym podziękować temu pokoleniu, które teraz jest i działa na Ponidziu. Dziękuję tym, którzy sprawiają, że nasz powiat się rozwija.

Głos zabrał także Jan Radkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej, który wyjaśnił nieobecność Włodzimierza Baduraka, burmistrza Pińczowa. Włodarz miasta i gminy Pińczów na zaproszenie kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy uczestniczył w uroczystościach Święta Niepodległości w Warszawie.

Wśród delegacji, które złożyły kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja znaleźli się między innymi przedstawiciele władz lokalnych, w tym Tadeusz Sułek - wójt gminy Złota i Mirosław Walasek - wójt gminy Michałów, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół, harcerze, przedstawiciele Związku Kombatantów, lokalnych przedsiębiorstw, a także - po raz pierwszy członkowie Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie.

Powiatowe uroczystości Święta Niepodległości zakończyli członkowie Jednostki Strzeleckiej 2131 Pińczów, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie