Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bard Ponidzia na wystawie

Irena Imosa
Kustosz Adam Ochwanowski (z prawej), dyrektor galerii BWA Zielona w Busku Bogdan Ptak i Małgorzata Miodowicz wspólnie aranżowali w pałacu w Chrobrzu ekspozycję poświęconą postaci i dokonaniom twórczym Wojtka Bellona.
Kustosz Adam Ochwanowski (z prawej), dyrektor galerii BWA Zielona w Busku Bogdan Ptak i Małgorzata Miodowicz wspólnie aranżowali w pałacu w Chrobrzu ekspozycję poświęconą postaci i dokonaniom twórczym Wojtka Bellona. I. Imosa
Pamiątki związane z Wojciechem Bellonem wyeksponowano w Chrobrzu.

Samorządowy Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu wzbogacił się o wystawę pamiątek, związanych z postacią Wojciecha Bellona - zmarłego w 2005 roku poety, kompozytora i pieśniarza.

Na ekspozycję składają się prywatne zbiory pamiątek, przekazane w depozyt do Samorządowego Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia przez siostrę artysty - Małgorzatę Miodowicz. Są to śpiewniki, rękopisy tekstów Wojtka Bellona, książki poświęcone bardowi czy artykuły prasowe z okresu rozkwitu sukcesów estradowych zespołu Wolna Grupa Bukowina. Są także zachowane oryginalne nagrania piosenek, a nawet fragmentów konferansjerki w wykonaniu Wojciecha Bellona.

Są wreszcie fotogramy kanadyjskiej fotoreporterki i dziennikarki Agnieszki Stalkoper, która jest z pochodzenia Polką i która postaci oraz dorobkowi twórczemu Wojtka poświęciła wiele miesięcy pracy. Agnieszka Stalkoper penetrowała miejsca i szlaki wędrówek barda Ponidzia. Dotarła do większości jego dawnych przyjaciół, znajomych i pierwowzorów bohaterów jego utworów, zarówno na Ponidziu, jak i w Bieszczadach, Beskidach czy w Krakowie. Plonem tych peregrynacji stała się seria fotogramów, które były wystawiane już w Polsce, a dziesięć z nich, będących w posiadaniu Małgorzaty Miodowicz, trafiło teraz do chroberskiego pałacu. W fotogramy są wkomponowane fragmenty tekstów Wojciecha Bellona.

- Myślę, że zestaw tych pamiątek powinniśmy jeszcze uzupełnić o rzeczy charakterystyczne dla jego osobowości, na przykład gitarę czy chlebak z notatkami - które były jego nieodzownymi rekwizytami - mówi Bogdan Ptak - dyrektor Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Busku Zdroju, który doradzał przy aranżowaniu ekspozycji.
- Myślę, że gabloty poświęcone Wojtkowi, którego miałem przyjemność poznać osobiście w 1972 roku, ustawione obok stylizowanej rzeźby Tadeusza Kurczyny, to dobre miejsce dla ukazania tej postaci. Serdecznie zapraszam do zwiedzania naszej placówki - dodaje Adam Ochwanowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie