Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaki totalitaryzmu w gminie Działoszyce zdemontowane

Bartłomiej Bitner
Zanim usunięto symbole totalitarne, pomnik przed szkołą w Stępocicach pre­zentował się tak. W przyszłości ma się na nim znaleźć wizerunek patrona placówki.
Zanim usunięto symbole totalitarne, pomnik przed szkołą w Stępocicach pre­zentował się tak. W przyszłości ma się na nim znaleźć wizerunek patrona placówki. Michał Imosa
Obelisk przed szkołą w Stępocicach w gminie Działoszyce wreszcie bez tablicy i symboli ustroju komunistycznego. W ich miejscu ma się w przyszłości znaleźć wizerunek nowego patrona placówki

Sierp i młot, a także tablica przypominająca o walkach partyzanckich zostały usunięte z pomnika przed szkołą w Stępocicach, gmina Działoszyce. Stało się to dzięki radnym miejskim, którzy na wniosek krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podjęli stosowną uchwałę.

Pomnik wybudowano w latach 70. ubiegłego wieku. Znajdowały się na nim sierp i młot, czyli symbole ustroju komunistycznego, godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a także tablica z napisem „Cześć i chwała partyzantom polskim i sowieckim, którzy walczyli z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1942-1945, za wolność naszą i waszą”.

- O tym pomniku poinformował nas jakiś czas temu jeden z mieszkańców gminy. Poprosiliśmy więc władze samorządowe, by zdemontowały symbole i tablicę. Ponieważ za pierwszym razem rozpatrzono nasze pismo negatywnie, wysłaliśmy do samorządu dodatkowe pismo – mówi doktor Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Za drugim razem działoszyccy radni podjęli stosowną uchwałę, już na wniosek burmistrza. Stało się to 14 października, na ostatniej sesji Rady Miejskiej. - Jak wynika z badań historycznych i ustawowych, upowszechnianie symboli totalitarnych jest niewskazane. Jeżeli dane obiekty, na przykład pomniki, zawierają takie treści, należy je usunąć. I właśnie radni na sesji o tym zdecydowali – podkreśla burmistrz Zdzisław Leks.

- Dlaczego takie symbole wciąż można spotkać? To przejaw braku dojrzałości obywatelskiej. Czasami jako pretekst do zaniechań wysuwane są koszty likwidacji tych symboli. Dlatego deklarujemy, że działania te zrealizujemy na własny koszt, a od samorządowców potrzebujemy niczego innego, jak tylko zgody – podkreśla doktor Korkuć.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej usunęli sierp i młot oraz zdemontowali tablicę z napisem pod koniec października. Miejsce po nich zamalowali symbolem Polski Walczącej. Tymczasowo, bo ma się tam znaleźć wizerunek patrona szkoły. – Będziemy chcieli, aby placówka miała imię danego bohatera. Postaramy się jak najszybciej znaleźć odpowiednią do tego osobę – zapewnia Krystyna Ciszek, sekretarz miasta i gminy Działoszyce.

Upamiętnienie obelisku patrona szkoły zostałoby dofinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie