Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad zalewem w Cedzynie rozbłysły lampy. A w weekendy na plaży odpoczywają tłumy

Mateusz Kołodziej
Mateusz Kołodziej
Urząd Gminy Górno
Co roku jest jednym z najchętniej odwiedzających zbiorników wodnych przez mieszkańców powiatu kieleckiego. Teraz atrakcji na nim jeszcze przybywa. A to sprawia, że zalew w podkieleckiej Cedzynie staje się jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Górno.

Największym zainteresowaniem zalew w Cedzynie cieszy się w weekendy, kiedy bezpieczeństwa nad wodą strzegą ratownicy. W ostatnich dniach, kiedy dominowała gorąca aura, na plaży roiło się odpoczywających osób. W tym roku jednak plażowicze mogą jednak liczyć na dodatkowe atrakcje. Bo nad zalewem Górno, jeszcze w 2017 roku rozpoczęła się rekordowa inwestycja. Za ponad 3 miliony 170 tysięcy złotych teren w okół zalewu zostanie zagospodarowany. - Najważniejsze, że robotę widać, że to już nie puste obietnice, projekty, koncepcje czy wizje - przyznaje Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. 80 procent pieniędzy z tej sumy gmina pozyskała w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Skomplikowana sytuacja własnościowa gruntów (gmina ma niewielki teren, większość sprzedano kilkanaście lat temu) oraz brak środków i pomocy kogokolwiekuniemożliwiał dotąd wykonanie tych prac. Dodatkowo sprawa sądowa starej umowy dzierżawy na tak zwaną zjeżdżalnię ciągnęła się prawie pięć lat (gmina wydzierżawiła teren kilku hektarów za 500 złotych rocznie, a dzierżawca podał gminę o ponad 1,2 miliona złotych) utrudniała sytuację. Problemy jednak udało się zażegnać, a prace rozpocząć

Jak zmienia się zalew w Cedzynie? Budowane są dwa parkingi, chodnik na całej długości lini brzegowej po stronie gminy Górno. Od dużego parkingu w stronę bazy WOPR przebiega dodatkowo ścieżka rowerowa przez wykupione przez gminę tereny prywatnych właścicieli. Tam prace są już zaawansowane, większość ścieżki już jest zrobiona, a na ścieżce można spotkać już rowerzystów i spacerowiczów. - Na całej długości nie mogliśmy jej wybudować ze względu na brak zgody Lasów Państwowych, których teren rozciąga się do samej tamy - tłumaczy wójt. W buowie jest budynek z sanitariatami, prysznicami i miejscem dla matki z dzieckiem. A to pozwoli w przyszłym sezonie na stworzenie w Cedzynie kąpieliska, bo dziś nowe przepisy Wód Państwowych pozwalają jedynie do stworzenia okazjonalnego miejsca wykorzystywanego do kąpieli, a to otwarte oficjalnie może być - łącznie z ratownikami, tylko przez 30 dni w sezonie.

Od zaledwie kilku dni hitem jest czynne oświetlenie całego deptaka z wybudowanych 51 latarni. - Najpiękniej widoczne jest z przeciwległego brzegu w Woli Kopcowej - zachwyca się wójt gminy Górno. Całość inwestycji realizowana jest w zgodzie z przyrodą. Będą tablice informacyjne, ławeczki z bali, kosze, miejsca parkingowe dla rowerów, ścieżki dydaktyczne. Przewidziane zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec października 2019 roku. - Roboty ciągle jeszcze trwają, ale wypoczywających to nie odstrasza i mamy tłumy chętnych do odpoczynku w tej naszej perełce. Cieszę się, że gmina ciągle pięknieje i że potrafimy realizować to z pozyskanych funduszy - kończy Przemysław Łysak.

W ostatnich tygodniach zaczęła też zmieniać się baza Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która funkcjonuje nad zalewem w Cedzynie. W minioną niedzielę odbył się tam festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla gości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie