Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi niezwykli Sprawiedliwi gościli w Chmielniku

/r/
W „Świętokrzyskim Sztetlu” 28 marca gościły rodziny Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, związanych z gminą Chmielnik: Szymon Żal z małżonką Dorotą ze Szczecina – syn i synowa Antoniego Żala oraz Krystyna Paradowska z córką Grażyną Sobieraj – córka i wnuczka Kazimiery Wrzesień.

W kilkugodzinnym spotkaniu aktywnie uczestniczyli uczniowie Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Sobkowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chęcinach, Niepublicznego Technikum w Chmielniku przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz Gimnazjum imienia generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku. Po rozmowie przeprowadzonej z gośćmi przez Agnieszkę Dziarmagę, uczniowie skorzystali z okazji i zadawali pytania, nagrywali relacje, chętnie rozmawiali z wyjątkowymi świadkami historii. Spotkanie wzbogaciła prezentacja o Holokauście w Chmielniku i pamiątkach o „naszych Sprawiedliwych” oraz wernisaż wystawy „Zła się nie ulęknę…Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej” - autorstwa Ewy Kołomańskiej z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ewa Kołomańska dokonała otwarcia wystawy na babińcu i wprowadziła w jej treści.Wystawa składa się z ponad 40. plansz, na których przedstawiono historię Zagłady Żydów na Ziemi Świętokrzyskiej oraz zaangażowanie Polaków w ratowanie żydowskich współobywateli.
Pierwszą częścią wystawy są: zdjęcia, dokumenty, relacje przedstawiające żołnierzy oddziałów partyzanckich zgrupowań Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale wspomagali ludność, która taką pomoc niosła. Na ekspozycji pokazane zostały także liczne sylwetki wielu cywili, tzw. zwyczajnych bohaterów z całego regionu oraz postaci ze środowiska duchowieństwa polskiego, które dawało schronienie dzieciom żydowskim w ochronkach, pomagało zamkniętym w gettach przez działające kuchnie „Caritasu”. Księża wydawali metryki chrztu, dzięki którym Żydzi mogli starać się o wyrobienie „aryjskich dokumentów”.
Wystawa będzie dostępna w „Świętokrzyskim Sztetlu” do końca maja 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie