Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny z Chmielnika z nominacją do prestiżowej nagrody

Mateusz Kołodziej
www.polin.pl
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku jako jedyna instytucja z województwa świętokrzyskiego otrzymała nominację do Nagrody POLIN 2016. Nominację otrzymało też sześć innych osób z różnych stron Polski. Ogłoszenie laureata drugiej edycji konkursu nastąpi 20 października w Muzeum POLIN w Warszawie.

Wśród blisko 200 zgłoszeń nadesłanych do Muzeum POLIN znalazło się 88 kandydatów. W drugiej edycji konkursu Nagroda POLIN kapituła obradowała pod przewodnictwem Mariana Turskiego. – W wielu miejscowościach, dużych i mniejszych, ludzie dobrej woli podejmują różne działania na rzecz upamiętnienia historii polskich Żydów. Poprzez ten konkurs chcemy im podziękować i uhonorować, pokazać wszystkim jak ważna jest ich praca. Wybór nie był łatwy. Spośród blisko 200 zgłoszeń w tym roku mogliśmy wybrać zaledwie kilka osób. Jury nominowało sześć osób i jedną instytucję, których działania pięknie wypełniają misję Muzeum POLIN: przywracają pamięci o historii polskich Żydów i budują wzajemne zrozumienie i szacunek pomiędzy Polakami i Żydami – mówi profesor Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.

Laureat Nagrody POLIN otrzyma statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowaną przez Tomasza Ulatowskiego i Ygala Ozechova, znamienitych darczyńców Muzeum POLIN. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 20 października i rozpocznie obchody „Made in POLIN” – trzydniowego festiwalu organizowanego co roku z okazji rocznicy otwarcia wystawy stałej Muzeum POLIN. - Sama nominacja jest dla nas – całego Zespołu „Sztetla” - ogromnym zaszczytem. W ciągu naszej blisko trzyletniej działalności na różne sposoby staraliśmy się upowszechniać wiedzę o kulturze żydowskiej w dawnych sztetlach. Zorganizowaliśmy blisko 20 koncertów, co najmniej kilkanaście wystaw. Trwa V edycja spotkań z kinem o żydowskich wątkach, a niedawno zakończyła się dwudniowa konferencja „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Na bieżąco realizujemy różnego typu warsztaty edukacyjne, włączamy się w projekty ogólnopolskie - wylicza Agnieszka Dziarmaga, szefowa Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.

Nominowani do nagrody POLIN:
Robert Augustyniak – inicjator działań związanych z przywracaniem pamięci o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego,
Jacek Koszczan – założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej Sztetl Dukla;
Aleksandra Markiewicz – twórczyni Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym;
Sławomir Pastuszka – społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie;
Łukasz Połomski – pomysłodawca i założyciel projektu historycznego Sądecki Sztetl;
Mirosław Skrzypczyk – nauczyciel i animator kultury zaangażowany i pracujący na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie