Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owacje na stojąco dla aktorów Teatru Grodzkiego za "Balladynę"

/mko/
Burmistrz gminy i miasta Chęciny Robert Jaworski  wraz z Dorotą Anyż, reżyserką niedzielnego spektaklu „Balladyna”.
Burmistrz gminy i miasta Chęciny Robert Jaworski wraz z Dorotą Anyż, reżyserką niedzielnego spektaklu „Balladyna”. archiwum
- Ważne jest to, że Teatr Grodzki to nie tylko spektakle, ale zakrojona na szeroka skalę edukacja kulturalna. Młodzi aktorzy obcują z literaturą i wszechstronnie rozwijają się – mówiła tuż po zakończonym przedstawieniu Dorota Anyż prowadząca Teatr Grodzki „Pod Basztami" i będąca reżyserem "Balladyny", za wystawienie której młodzi aktorzy dostali owacje na stojąco od tłumnie przybyłej publiczności.

Aktorzy Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” znowu zachwycili miłośników dobrej sztuki. "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Doroty Anyż przyciągnęła do hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami” prawdziwe tłumy. Talenty aktorskie na najwyższym poziomie, niesamowita scenografia i gra świateł, a także doskonała reżyseria – bez wątpienia to wszystko złożyło się na ogromny sukces spektaklu.

A sukces był niewątpliwy, bo wypełniona publicznością chęcińska hala „Pod Basztami” zgotowała młodym aktorom owacje na stojąco. – Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich tu obecnych, mówiąc, że ta sztuka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy wspaniałych młodych aktorów, którzy fantastycznie wcielili się w swoje role, co myślę nie było łatwym zadaniem – podkreślał Burmistrz Robert Jaworski, składając na ręce aktorów oraz reżysera Doroty Anyż oraz scenografa Artura Anyża podziękowania za stworzenie wyjątkowego klimatu i fantastyczną, osnutą mrokiem i tajemnicą interpretację tego wielkiego dzieła.

Dziewiętnastowieczny dramat napisany przez Juliusza Słowackiego ujął tłumnie przybyłą publiczność, przypominając o niezwykle ważnych wartościach. Ponadczasowa akcja Balladyny oparta na intrygach wywołanych różnorakimi uczuciami i emocjami poruszyła zaproszonych gości. - Utwór Juliusza Słowackiego porusza ponadczasowe i wciąż aktualne ludzkie problemy. Pokazuje, że zazdrość, zawiść i żądza władzy może zniszczyć najwyższe wartości m.in. więzi rodzinne. – podkreślał tuż po przedstawieniu Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który osobiście w imieniu wszystkich odbiorców złożył młodym aktorom gratulacje. - Jestem pełen uznania waszych talentów. Widać w was pewność i pełen profesjonalizm. Dziś jestem dumny z faktu, że kilka lat temu podjąłem inicjatywę powstania teatru, który obecnie jest chlubą naszej gminy – mówił gospodarz gminy wręczając na ręce bohaterów przedstawienia kosz pełen słodyczy, a na ręce reżyser Doroty Anyż bukiet kwiatów. - Dziękujemy za tak ciepły odbiór zgromadzonej tu tak licznie publiczności, a Burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu oraz dyrektor Centrum Kultury i Sportu Renacie Janusz za stworzenie tego teatru, wsparcie i wszelką pomoc. Serdeczne podziękowania składam także na ręce wszystkich zaangażowanych w realizację spektaklu i oczywiście dla samych aktorów. Wykonali oni kawał dobrej roboty, bo przyswojenie 168 stron trudnego tekstu "Balladyny" nie jest łatwym zadaniem. Zapał i zdolności naszych aktorów bez wątpienia przyczyniły się do dzisiejszego sukcesu – podkreślała reżyser, Dorota Anyż.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy sukces, działającego od czterech sezonów Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”. Ma on już na swoim koncie sztuki takie jak: „Skrzydełka”, „Kazania Świętokrzyskie”, „Królewskie Miasto Chęciny”czy "Dziady", które również zachwyciły mieszkańców Gminy i Miasta Chęciny. "Balladyna" została wystawiona w adaptacji i reżyserii Doroty Anyż. Scenografia i opracowanie muzyczne – Artur Anyż. Głosu do spektaklu użyczyła Milena Budzyńska – podopieczna Anny Wiśniewskiej ze Studia Koliber w Kielcach. W niedzielnym spektaklu wystąpili: Balladyna – Agata Kwas, Alina – Jowita Sobczyńska, Kirkor i Grabiec – Tomasz Pękalski, Goplana – Janina Jagusztyn, Skierka – Julia Janusz, Chochlik i Żołnierz – Karolina Babiarska, Pustelnik i Filon – Wiktor Podsiadło, Goniec i Kanclerz – Michał Janusz, Matka – Agnieszka Ciepielewska, Von Kostryn – Mateusz Piotrowski, Poseł Miejski – Maciej Piotrowski, Oskarżyciel Sądowy – Barbara Urys, Lekarz Królewski – Aleksandra Resztak oraz duchy – Gabriela Wilk, Barbara Urys, Aleksandra Resztak i Jowita Sobczyńska. Wszyscy oni wspaniale zmierzyli się z kolejną trudną literaturą i niecodziennym scenariuszem, idealnie wprowadzając widzów w klimat ponadczasowych wydarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie