Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Publiczna służba zdrowia w Górnie jest przyjazna i na wysokim poziomie

Mateusz Kołodziej
Na terenie gminy Górno funkcjonują dwa publiczne ośrodki zdrowia, w Górnie i Radlinie. Ostatnio Rada Społeczna zespołu ośrodków zdrowia, której przewodniczącym jest wójt Górna, Przemysław Łysak przedstawiła sprawozdanie za działalność ośrodków w 2015 roku.

Włodarz Górna jest zadowolony z wyników osiąganych przez ośrodki i utrzymuje, że będzie wspierał publiczną służbę zdrowia w swojej gminie.

I tak, w 2015 roku w dwóch wymienionych placówkach odnotowano 41 tysięcy 727 przyjęć lekarskich. Oznacza to, że mieszkaniec gminy musiał być u lekarza średnio trzy razy w roku. Na jednego lekarza pracującego w gminie przypadło natomiast średnio aż 34 pacjentów dziennie.

Ponadto lekarze wydali prawie 17 tysięcy skierowań na badania laboratoryjne (mocz, krew, morfologia, cholesterol, czy glukozy), co daje średnią prawie 14 takich wydanych skierowań dziennie. W ciągu minionego roku lekarze z dwóch placówek na terenie gminy odbyli również prawie 700 wizyt domowych i patronażowych u noworodków.

Ale służba zdrowia w Górnie to nie tylko dobrzy lekarze, to także najnowocześniejszy sprzęt. W ośrodku zdrowia w Górnie funkcjonują między innymi: poradnia neurologiczna, reumatologiczna, pracownia radiologiczna, gdzie wykonuje się badania RTG, jest też poradnia stomatologiczna. Takie zaplecze pozwala wykonywać szereg specjalistycznych badań. Na miejscu pacjenci z gminy Górno mogą więc od ręki wykonać między innymi badanie densytometryczne, które pozwala oceniać gęstość kości, badanie EEG, które ocenia bioelektryczną czynności mózgu, badanie EMG, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów, czy badanie USG doppler, które pomaga w wykrywaniu schorzeń tętnic i żył.

Oprócz pozyskiwania najnowocześniejszych sprzętów, które pomagają w przeprowadzaniu ważnych badań, zmieniają się także budynki ośrodków. W 2015 roku wykonano duży remont ośrodka w Radlinie. Za prawie 50 tysięcy złotych wyremontowano między innymi wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku, doposażono gabinety lekarskie. Za około 30 tysięcy złotych zakupiono natomiast nowy serwer, a 6 tysięcy złotych kosztowały nowe komputery. Ośrodek Zdrowia w Górnie natomiast doczekał się swojego samochodu. Nowa karetka kosztowała ponad 60 tysięcy złotych. Wójt Górna zapewnia jednak, że to nie koniec inwestowania w publiczną służbę zdrowia. - Przygotowujemy się do rozbudowy ośrodka w Górnie. Chcemy dobudować jedno skrzydło. W tej chwili przygotowujemy prace projektowe - mówi Przemysław Łysak. Dodaje, że w przyszłości nadal będzie stawiał na rozwój służby zdrowia w jego gminie. - Publiczna służba zdrowia jest przeze mnie bardzo poważnie traktowana. Dopóki będę miał na to wpływ, będzie to służba zdrowia publiczna. Bardzo dziękuję całemu personelowi. Po chociażby tych statystykach widać, że wykonują ogromną pracę. Warunki już są tu dobre, ale co roku staramy się je jeszcze ulepszać - mówi wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie