Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko u nas! Wiemy jak będą wyglądać nowe Dymarki (WIDEO)

Paulina Baran
Tegoroczne Dymarki w Nowej Słupi będą inne od poprzednich edycji. Oprócz tradycyjnego wytopu żelaza, zobaczymy świetlno - multimedialne show oparte o zagrany na żywo soundtrack z gry Wiedźmin, a 11 sierpnia wieczorem, turyści będą mogli wziąć udział w przemarszu z płonącymi pochodniami wszystkich grup rekonstrukcyjnych, które przejdą z rynku w Nowej Słupi na teren Centrum Kulturowo - Archeologicznego.

W tym roku Dymarki odbędą się w dnia 12 i 13 sierpnia, ale tak naprawdę wielka impreza rozpocznie się już dzień wcześniej 11 sierpnia.

- Tego dnia, a właściwie… tej nocy wszystkie grupy rekonstrukcyjne, biorące udział w tegorocznej edycji wytopu żelaza zgromadzą się na rynku, zapalą kilkadziesiąt pochodni i przemaszerują z rynku na teren Centrum - Kulturowo Archeologicznego. Tu rozpocznie się bezpłatny koncert „Wild Hunt Live” w wykonaniu Studium Instrumentów Etnicznych oraz zespołu Percival Schutenbach, który wystąpi z oprawionym w multimedialne i świetlne show oraz z tancerzami teatru AVATAR. Podczas przemarszu zapłonie kilkadziesiąt pochodni, zaś artyści podczas bezpłatnego spektaklu wykonają na żywo ścieżkę dźwiękową z gry Wiedźmin – zapowiada dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Piotr Sepioło.

12 sierpnia rozpoczną się na terenie Centrum Kulturowo - Archeologicznego w Nowej Słupi Dymarki pokazy wytopu żelaza wraz z rekonstrukcją okresu rzymskiego przygotowane przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W tym roku swój udział potwierdziło już kilka stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną. Wiadomo że przyjedzie między innymi Stowarzyszenie Archeozdroje, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania a także wiele mniejszych grup oraz indywidualnych prezenterów.

- Oczywiście oprócz wytopu żelaza czekają na turystów inne atrakcje w tym ceremonia ślubna legionisty z barbarzynką, pokazy łucznictwa konnego, ceremonia pogrzebu wodza zakończona biesiadą, manewry wojsk i wiele innych. Wciąż prowadzimy rozmowy z kolejnymi specjalistami od procesu wytopu żelaza ora z kolejnymi grupami rekonstrukcyjnymi, bo zależy nam, żeby zachowując naukowy charakter wydarzenia, tchnąć w nie nowe życie - dodaje dyrektor Sepioło.

A wieczorem po pokazach i prezentacjach na turystów czeka istne nocne szaleństwo. Wystąpi Golec Orkiestra, Czadoman oraz Horpyna i Jędrusie.

Podczas Dymarek w Nowej Słupi tradycyjnie odbędzie się także Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem około 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego (solistów, zespołów pieśni i tańca, kapel, itp), dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbędzie się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Dla wszystkich przygotowane będą przysmaki regionalnej kuchni, lunapark dla najmłodszych, atrakcje w postaci wzlotu balonem na uwięzi itp.

- Jako współorganizator tego wydarzenia cieszymy się przede wszystkim z faktu, że wreszcie nastąpią zmiany w programie i zmieni się formuła. To bardzo ważne, bo zgodnie naukowymi badaniami każdy produkt turystyczny, w tym także Dymarki mają swój cykl życia i jeśli nie następują zmiany „produkt turystyczny” stopniowo traci na wizerunku, obumiera, maleje frekwencja gości. Dymarki nie czekają na ten moment, tylko w szczycie popularności proponują coś nowego. I turysta z pewnością to doceni - mówi Jarosław Panek, z-ca dyrektora Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która wraz z Urzędem Marszałkowskim, Gminą Nowa Słupia, Starostwem Powiatu Kieleckiego i Lokalną Organizacją Turystyczną „Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża” jest współorganizatorem Dymarek w Nowej Słupi.

Dotychczas, przez 50 lat w Nowej Słupi organizowana była wielka impreza Dynarjki Świętokrzyskie. W tym roku impreza odbędzie się pod nową nazwą - Dymarki w Nowej Słupi. Powodem zmiany jest to,że organizator, gmina Nowa Słupia nie dogadała się ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego , które ma prawa do nazwy Dymarki Świętokrzyskie i dotychczas odpowiadała za część historyczną imprezy. Poszło o pieniądze - zdaniem gminy Stowarzyszenie zbyt wysoko wyceniało przygotowanie wytopek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie