Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wielkie kulinarne święto - I Festiwal Świętokrzyskich Smaków

Elżbieta Święcka
W jury konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni zasiądzie znany kucharz Andrzej Polan.
W jury konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni zasiądzie znany kucharz Andrzej Polan.
Echo Dnia i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają na wydarzenie niezwykłe - I Festiwal Świętokrzyskich Smaków w dworsko-folwarcznej części Parku Etnograficznego w Tokarni. 1 maja spróbujemy tradycyjnych potraw ziemi świętokrzyskiej, zobaczymy finałowe zmagania kucharzy profesjonalistów, juniorów i amatorów. Obejrzymy także wyjątkowy pokaz Natalii Paździor ze Zbludowic koło Buska-Zdroju - jedenastoletniej zwyciężczynię pierwszej edycji popularnego telewizyjnego show MasterChef Junior. A to tylko cześć atrakcji!

Zobacz także:Majówka ze smakiem! Ponad 100 sprawdzonych przepisów na potrawy z grilla

Dlaczego 1 maja koniecznie trzeba odwiedzić Tokarnię? Bo to niepowtarzalna okazja na doskonałą zabawę dla każdego miłośnika kuchni i nie tylko.

Powalczą o tytuł Mistrza Kuchni
Podczas festiwalu odbędzie się wielki finał piątej edycji konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni, w którym zmierzą się najlepsi kucharze zawodowi, juniorzy - uczniowie szkół kulinarnych w regionie oraz amatorzy. Jedenaście zespołów kucharzy zawodowców, osiem zespołów kucharzy juniorów i cztery zespoły amatorów gotowania staną przed nie lada zadaniem. W ciągu 1 godziny i 15 minut będą musieli przygotować po pięć porcji przystawki z grasicą, szczawiem i jajkiem oraz dania głównego z górką cielęcą, jabłkiem i chrzanem. Ich zmagania oceni jury pod przewodnictwem znanego szefa kuchni Andrzeja Polana. A na widzów kulinarnych zmagań czekają też upominki od sponsora konkursu firmy Prymat.

Konkursy i przepyszne jedzenie
Podczas festiwalu będzie można przekonać się, jak w dawnych czasach przygotowywało się na wsi posiłki, spróbować najlepszych świętokrzyskich produktów i potraw przyrządzonych przez świętokrzyskie koła gospodyń wiejskich oraz działające w regionie restauracje. Oprócz tego każdy będzie mógł wziąć udział w konkursach i poznać starodawne gry i zabawy, takie jak toczenie fajerki, grele, przeciąganie liny. W konkursie „Słup Obfitości” śmiałkowie będą musieli wspiąć się na mierzący 4 metry okorowany słup. Nagrodą będzie kosz z przysmakami.

Zrobimy też zakupy na kiermaszu z najlepszymi regionalnymi produktami i potrawami, a swoje wyroby zaprezentują członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne.

Wyróżnimy najlepsze lokale
1 maja, podczas festiwalu po raz siódmy wręczymy też nagrody dla najlepszych świętokrzyskich lokali gastronomicznych, hotelarskich i rozrywkowych. A gastronomiczno-hotelarsko-rozrywkowa mapa świętokrzyskiego rozwija bardzo szybko. Chcemy w ten sposób wyróżnić te lokale i obiekty, które stawiają na dobrą kuchnię, wyjątkowy smak i najwyższy standard usług.

Tak jak w poprzednim roku - nagrodzimy najlepszych w 10 kategoriach: restauracje, kawiarnie i cukiernie, hotele, kluby i dyskoteki, pizzerie, kebaby, domy weselne, bary i jadłodajnie, kluby, puby oraz zajazdy, lokale przy drogach. Najlepsze lokale wybieraliśmy w oparciu o głosy jury i głosy Czytelników. 50 procent ostatecznej noty stanowiły głosy Czytelników, a 50 procent - głosy jury. Kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach dowiemy się już w niedzielę.

Premiera książki

Podczas festiwalu będzie miało także premierę wyjątkowe wydawnictwo. „Świętokrzyskie Smaki” to pierwsza tak obszerna książka kucharska, w której prezentujemy przepisy tradycyjnej świętokrzyskiej kuchni.

Swoimi recepturami podzieliły się panie z kół gospodyń i stowarzyszeń oraz restauratorzy, którzy o dawnej kuchni naszego regionu wiedzą wszystko. „Świętokrzyskie Smaki” to niepowtarzalne kompendium przepisów i swoisty kulinarny przewodnik po ziemi świętokrzyskiej, która swoimi smakami potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagające podniebienia. Dlaczego książka ta jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w jednym miejscu zebraliśmy receptury na tradycyjne dania, w bardzo wielu przypadkach przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie, z terenu całego województwa. Nasze gospodynie oraz szefowie kuchni, którzy również zdradzili nam receptury na wyjątkowe dania związane z naszym regionem i typowymi produktami, podali nam też garść przepisów, w których łączą tradycję i współczesność. Kuchnia zawsze była ważnym elementem tradycji. To, co przygotowywały nasze babcie i prababcie chcemy nie tylko ocalić od zapomnienia i pokazać szerszemu gronu odbiorców.

Zdecydowanej większości zawartych w książce przepisów próżno szukać w Internecie i innych wydawnictwach. Z ponad 300 receptur wyłania się obraz naszej regionalnej kuchni - w swej prostocie i smaku - urzekającej i... pysznej.

Zobacz także: XII Majówka Pomorskich Przedsiębiorców - nagrody Ambasador Kaszub

(Dostawca TVN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie