Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chmielnik - kolejny kandydat do tytułu Letniej Stolicy Regionu Świętokrzyskiego. Zobacz miejsce

Dorota KLUSEK [email protected]
Jedną z atrakcji w Chmielniku jest odnowiona synagoga, w której mieści się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl.
Jedną z atrakcji w Chmielniku jest odnowiona synagoga, w której mieści się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Łukasz Zarzycki
- Jesteśmy otwarci i tolerancyjni wobec osób przyjezdnych, ludzi reprezentujących różne nacje i grupy społeczne - mówi Bożena Stępień, zastępca burmistrza miasta i gminy Chmielnik. Warto tu przyjechać, aby lepiej poznać i zrozumieć historię Polski.

Zagłosuj na Chmielnik

Wyjątkowy (jedyny na świecie zbudowany ze szkła) element Ośrodka - bima, czyli miejsce w synagodze, służące do odczytywania oraz interpretowania Tor
Wyjątkowy (jedyny na świecie zbudowany ze szkła) element Ośrodka - bima, czyli miejsce w synagodze, służące do odczytywania oraz interpretowania Tory. Łukasz Zarzycki

Wyjątkowy (jedyny na świecie zbudowany ze szkła) element Ośrodka - bima, czyli miejsce w synagodze, służące do odczytywania oraz interpretowania Tory.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Zagłosuj na Chmielnik

Aby zagłosować na Chmielnik wystarczy wysłać SMS o treści stolica.36 pod numer 71321. Koszt SMS-a to 1,23 złotego z VAT. Koniec głosowania w poniedziałek 28 lipca o godzinie 24.

Współczesny Chmielnik to małe miasteczko, którego wizytówką jest odnowiony rynek z XIX wiecznym układem architektonicznym, z pomnikiem Nike, studnią i fontanną. To widać na pierwszy rzut oka, ale około 300 metrów na północ od centrum, w dawnej synagodze, mieści się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl.

ZOBACZ WSZYSTKIE MIEJSCOWOŚCI NOMINOWANE W PLEBISCYCIE I ZAGŁOSUJ

HISTORIA PRZYPOMNIANA W NIEZWYKŁY SPOSÓB

Synagoga pochodzi z XVII wieku. Do czasów współczesnych przetrwała w bardzo zniszczonej formie. Decyzję o je odbudowie podjęto w 2008 roku. Projekt został oparty na dwóch bryłach, z których jedna symbolizuje światło, czyli wspólne życie Polaków i Żydów przed wojną, a druga cień, czyli Holocaust. W czasie spaceru po muzeum zwiedzający są "atakowani" przez kolejne, nowoczesne środki wyrazu, dzięki którym są odtwarzane obrazy i odgłosy przedwojennego miasteczka. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny został otwarty tu na początku 2014 roku, a już jest miejscem odwiedzin turystów, także zagranicznych. W ubiegłym tygodniu wystąpił w nim światowej sławy wirtuoz skrzypiec Vadim Brodzki. Jego koncert był jedną z imprez w ramach Festiwalu imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.
Ale Chmielnik słynie ze swoich własnych imprez, takich jak Spotkania z Kulturą Żydowską oraz Święto Polskiej Niezapominajki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Uwagę na rynku zwraca fontanna, która jednakowo uroczo wygląda w dzień, jak i w nocy.
Uwagę na rynku zwraca fontanna, która jednakowo uroczo wygląda w dzień, jak i w nocy. Łukasz Zarzycki

Uwagę na rynku zwraca fontanna, która jednakowo uroczo wygląda w dzień, jak i w nocy.
(fot. Łukasz Zarzycki )

ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK

Będąc w Chmielniku warto zobaczyć odnowiony i uporządkowany cmentarz żydowski. Są też piękne kościoły: pochodzący z XVIII wieku kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz starszy, bo sięgający XVI wieku kościół świętej Trójcy - najstarszy zachowany zabytek Chmielnika. Z kolei w Piotrkowicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z klasztornym zespołem pobernardyńskim i klasycystyczny zespół pałacowy - Tarnoskała.

A ci, którzy zdecydują się tu przyjechać, mogą zostać na kilka dni i dobrze wypocząć. Do dyspozycji gości jest wiele prywatnych kwater. Chociażby w położonym niedaleko Chmielnika Śladkowie Małym znajduje się pierwsza w Polsce wioska agroturystyczna, wybrana i doposażona przez Unię Europejską. Usytuowana jest wśród łąk i lasów, w dolinie rzeki Sanicy na Ponidziu. Dzięki pięknemu położeniu, jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców miast pragnących odpocząć na łonie przyrody.

Pochodzący z XVIII wieku kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku.
Pochodzący z XVIII wieku kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku. Łukasz Zarzycki

Pochodzący z XVIII wieku kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Chmielniku.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Co roku w Chmielniku odbywa się impreza pod nazwą Spotkania z Kulturą Żydowską
Co roku w Chmielniku odbywa się impreza pod nazwą Spotkania z Kulturą Żydowską Łukasz Zarzycki

Co roku w Chmielniku odbywa się impreza pod nazwą Spotkania z Kulturą Żydowską
(fot. Łukasz Zarzycki )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie