Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W synagodze w Chmielniku powstaje muzeum

Beata KWIECZKO
Wizualizacja. Wysoka na cztery metry zrekonstruowana bima będzie wzorowana na XVII-wiecznym oryginale. Wszystkie elementy wykonane zostaną z wielkoformatowego szkła, odlewanego przy zastosowaniu nowoczesnych technik.
Wizualizacja. Wysoka na cztery metry zrekonstruowana bima będzie wzorowana na XVII-wiecznym oryginale. Wszystkie elementy wykonane zostaną z wielkoformatowego szkła, odlewanego przy zastosowaniu nowoczesnych technik. Archiwum
Dobiegają końca prace przy budowie pierwszego w Polsce multimedialnego centrum, które będzie się mieścić w dawnej synagodze w Chmielniku. Otwarcie "Świętokrzyskiego Sztetla" zaplanowano na początek przyszłego roku.

Kim jest Mirosław Nizio?

Kim jest Mirosław Nizio?

Znany rzeźbiarz i architekt wnętrz. Stworzył studio Nizio Design International specjalizujące się projektowaniem zespołów muzealnych i ekspozycji tematycznych. Jego najbardziej znany projekt to Muzeum Powstania Warszawskiego, ale pracował też m.in. przy tworzeniu muzeum byłego obozu zagłady w Bełżcu i Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dla województwa świętokrzyskiego zaprojektował Wzgórze Zamkowe w Kielcach i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie.

Pomysł na powstanie nowoczesnego, multimedialnego ośrodka edukacyjno-muzealnego "Świętokrzyski Sztetl" w synagodze w Chmielniku narodził się cztery lata temu. Dwa lata później rozpoczęły się prace remontowe.

- Chmielnicka synagoga była jedną z najładniejszych świątyń żydowskich w regionie. Żeby przetrwała o niej pamięć, gmina podjęła decyzję o przebudowie jej dla potrzeb edukacyjnych i muzealnictwa - mówi Agnieszka Dziarmaga, kierownik, istniejącego w Chmielniku od stycznia, Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

"Świętokrzyski Sztetl" będzie muzeum upamiętniającym życie w typowym polsko-żydowskim miasteczku. Zgodnie z założeniem projektanta, Mirosława Nizio, świątynia ma stanowić jedynie tło dla tego, co znajdzie się wewnątrz.

- Ekspozycja ma działać na zmysły, emocje i wyobraźnię widzów. Oryginalna struktura budynku będzie zredukowana do minimum. W tę przestrzeń wkomponowana zostanie potężna, kilkumetrowa, czarna bryła w kształcie sześcianu z metalu, a centralnym elementem wystawy będzie wykonana po raz pierwszy na świecie szklana bima, czyli najważniejsze miejsce w synagodze, z którego kapłan odczytywał podczas nabożeństw Torę - tłumaczy Agnieszka Dziarmaga.

Wnętrze synagogi zostanie jedynie odnowione, ściany będą przemalowane na biało, bez odtwarzania architektury i fresków. Czarna forma posłuży jako przestrzeń wystawiennicza, a na jej dachu będą odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy.

Otwarcie muzeum zaplanowano na początek przyszłego roku, najpóźniej odbędzie się w marcu. Będzie ono połączone z siedemdziesiątą rocznicą zakończenia deportacji Chmielnickich Żydów do Treblinki.

Już teraz pracownicy chmielnickiego Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego odwiedzają szkoły w miejscowościach regionu, w których były większe skupiska żydowskie. Odbywają się tam prezentacje muzeum i dawnych miasteczek żydowskich kielecczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie