Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W skansenie w Tokarni obchodzono Światowy Dzień Turystyki

Lidia Cichocka
Laureaci nagrodzeni statuetkami Wędrowca Świętokrzyskiego i Superwędrowca. Od lewej: Piotr Maciej Przypkowski, Tomasz Kaleta, Małgorzata Wilk-Grzywna, Piotr Dwurnik, Anna Łubek, Tomasz Lato i Tomasz Rejmer.
Laureaci nagrodzeni statuetkami Wędrowca Świętokrzyskiego i Superwędrowca. Od lewej: Piotr Maciej Przypkowski, Tomasz Kaleta, Małgorzata Wilk-Grzywna, Piotr Dwurnik, Anna Łubek, Tomasz Lato i Tomasz Rejmer. Aleksander Piekarski
Były nagrody, podziękowania dla ludzi związanych z branżą turystyczną - tak wyglądały wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki.

W spotkaniu z władzami województwa wzięły udział osoby aktywnie uprawiające turystykę, ale także szefostwo firm zajmujących się obsługą turystów oraz przedstawiciele samorządów stawiających na turystykę. Bo jak powiedział wicemarszałek Jan Maćkowiak turystyka jest coraz ważniejszą gałęzią świętokrzyskiej gospodarki.

Dyrektor departamentu promocji i turystyki Urzędu marszałkowskiego przytoczył dane pokazujące jak zmieniło się postrzeganie naszego województwa przez przybyszów. – Cieszy, że ponad 70 procent pytany chciałby przyjechać tu na odpoczynek, w 2007 roku było to tylko 18 proc – mówił. – Szkoda, że głównie są to krótkie weekendowe pobyty. Naszym celem jest zatrzymanie turysty na dłużej.

Dyrektor przypomniał, ze dzisiaj największymi atrakcjami turystycznymi są Sandomierz Święty Krzyż z Górami Świętokrzyskimi.

– Naszym atutem jest przyroda, mamy najwięcej w Polsce obszarów chronionych, musimy tez rozwijać i reklamować turystykę uzdrowiskową.

Dyrektor Kowalczyk z zadowoleniem podał też bardzo dobre wyniki wykorzystania miejsc noclegowych. - W ciągu roku przekroczyliśmy 1 400 tysięcy – stwierdził.- Najwięcej noclegów udzielono w powiatach kieleckim, buskim i sandomierskim.

W trakcie uroczystości wręczono statuetki Wędrowca Świętokrzyskiego osobom i firmom zasłużonym dla turystyki. Otrzymali je: w kategorii przedsiębiorstwo - Best Western Grand Hotel, osobowość – Małgorzata Wilk-Grzywna dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Anna Łubek, prezes Lokalnej Grupy Działania Wokół Łysej Góry, atrakcja turystyczna - Muzeum Przypkowskich z Jędrzejowa, gmina – Masłów, organizacja – Komenda Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Kielcach. Superwędrowiec powędrował do Malinowych Hoteli. Uroczystości odbyły się w nowym centrum konferencyjno-dydaktycznym Kuźnia smaków.

W czwartek utworzono chęciński klaster turystyczny. Założyciele klastra to miasto i gmina Chęciny z zamkiem, Izbą Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, Muzeum Wsi Kieleckiej dysponujące skansenem w Tokarni, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z Podzamcza Chęcińskiego , Łysogóry z jaskinią Raj, Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Korzecku oraz Regionalna Organizacja Turystyczna. Klaster ma przygotować wspólną ofertę turystyczną z jednym biletem uprawniającym do wstępu do wszystkich atrakcji, wspólne promowanie się, oraz zbudowanie systemu komunikacji. Wspólna ma być inauguracja nowego sezonu turystycznego w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie