Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa apele radnych sejmiku województwa do rządu

Paweł Więcek
O włączenie lecznicy „Górka” w Busku-Zdroju do tak zwanej „sieci szpitali” oraz rezygnację z planów zmian w zakresie „Programu Regionalnej Infrastruktury Sportowej” zaapelowali do rządu radni sejmiku województwa świętokrzyskiego podczas poniedziałkowej sesji.

Stanowisko w sprawie Specjalistycznego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego „Górka” w Busku-Zdroju przedstawił radny Grzegorz Gałuszka (PSL). Przypomniał, iż lecznica funkcjonuje od 1926 roku. - Leczy się tam zarówno dzieci, jak i dorosłych w ramach dwóch zakresów świadczeń: ortopedii i rehabilitacji. Ze względu na kompleksowość, zapewnioną ciągłość leczenia i wysoki poziom świadczeń, placówka cieszy się dużym zaufaniem pacjentów z terenu całego kraju, o czym świadczą statystyki za 2016 rok, według których na 4607 przyjętych pacjentów jedna trzecia pochodziła spoza województwa świętokrzyskiego - mówił Grzegorz Gałuszka.

W przyjętym jednogłośnie apelu sejmik zwrócił się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zakwalifikowanie „Górki” do „sieci szpitali”. Przypomnijmy - zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia, który zakłada utworzenie sieci szpitali, niewielkie placówki specjalistyczne, właśnie takie, jak „Górka”, mogą nie znaleźć tam swojego miejsca. Resort zdrowia planuje stworzyć sieć w oparciu o różne poziomy referencyjności, a wszystko po to, by placówki mogły dostać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia bez konkursu. Nie będą więc finansowane, jak do tej pory, pojedyncze procedury medyczne, ale lecznice otrzymywać będą pieniądze na całoroczną działalność, przy deklaracji, że liczba pacjentów nie ulegnie zwiększeniu w stosunku do poprzedniego roku.

Z kolei członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek (PSL) zaprezentował stanowisko w sprawie zmian w zakresie „Programu Regionalnej Infrastruktury Sportowej”. Od 1995 roku o podziale rządowych funduszy w ramach tego Programu decydowano w województwach. Teraz rząd chce centralnie przyznawać pieniądze na inwestycje.

- Jesteśmy przeciwni temu rozwiązaniu. Program funkcjonował nienagannie i odpowiadał na potrzeby lokalnych społeczności - podkreślił Piotr Żołądek. I wyliczał: - Dzięki temu powstało 61 pełnowymiarowych boisk, 69 boisk wielofunkcyjnych oraz 15 krytych pływalni.

Podczas głosowania radni nie byli jednomyślni. Przed wyrażeniem swojego zdania powstrzymali się przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie sesji jednomyślnie uchwalono „Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017-2020”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie