Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień matur w województwie świętokrzyskim. Komentarze

Paulina Baran
Arkusz z języka polskiego rozwiązały dla nas nauczycielki z IV Liceum ogólnokształcącego w Kielcach
Arkusz z języka polskiego rozwiązały dla nas nauczycielki z IV Liceum ogólnokształcącego w Kielcach Dawid Łukasik
Obstawiali „Pana Tadeusza” i „Wesele”, dostali „Dziady” i wiersz Herberta - maturzyści po pierwszym dniu egzaminu

Po miesiącach nauki i przygotowań, po wielu godzinach powtórek przyszedł czas by zmierzyć się z maturą 2016. W środę o godzinie 9, ponad 10, 5 tysiąca świętokrzyskich maturzystów otrzymało arkusze z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Oczekiwania w starciu z rzeczywistością
W IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, które odwiedziliśmy chwilę przed rozpoczęciem egzaminu uczniowie byli w bardzo dobrych nastrojach.
– Mamy nadzieję, że będzie “Pan Tadeusz”. Obstawiamy też “Wesele” Wyspiańskiego lub coś Sienkiewicza, bo przecież mamy rok tego autora – mówiła Kasia z klasy 3 B. – Jesteśmy dobrze przygotowani więc się nie stresujemy. Co ma być to będzie - dodała.
Po chwili wszystko było już jasne. Pytania testowe dotyczyły fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, maturzyści musieli też napisać dwa tematy wypracowań do wyboru. Pierwsze, które wybrała zdecydowana większość brzmiało: „Czy warto kochać pomimo cierpienia?”. Należało oprzeć się na czwartej części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Maturzyści mięli w głowach mnóstwo pomysłów. Pisali na przykład, że nie warto kochać, bo miłość prowadzi do myśli samobójczych, jest źródłem nieszczęścia, człowiek traci czas na poszukiwanie miłości, a kiedy ją znajduje i tak nie jest spełniony.
Część maturzystów twierdziła jednak, że mimo cierpienia, kochać warto. Swoją tezę argumentowali tym, że m miłość jest sensem życia, wyznacza jego cel, jest ucieleśnieniem marzeń.

Abiturienci mogli też zanalizować wierszy Zbigniewa Herberta „Dałem słowo”. Stawiali różnorakie tezy, jak na przykład: życie człowieka to dokonywanie trudnych wyborów, człowiek powinien być wierny sobie, życie człowieka jest zdeterminowane czynnikami zewnętrznymi.

Trzeba było znać lektury
Zadania egzaminacyjne rozwiązali dla nas nauczyciele z IV liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Małgorzata Kaszuba zauważyła, że na maturze trzeba było się wykazać znajomością lektur, zwłaszcza ogwizdkowanych. – Nawet czytanie ze zrozumieniem wymagało znajomości „Lalki” Bolesława Prusa - wyjaśniała. Polonistka Marzena Samojlik – Podolska dodała, że im więcej uczeń znał tekstów tym swobodniej mógł zinterpretować tematy. Agnieszka Urbańczyk wyjaśniła, że jej uczniowie zazwyczaj wybierali temat pierwszy i stawiali tezę, że nie warto kochać, bo miłość może być źródłem cierpienia. Odwoływali się do „Lalki”, „Pana Tadeusza”, „Cierpień Młodego Wertera”. Uważali, że temat rozprawki nie był trudny, nie spodziewali się jednak, że kolejny raz na egzaminie temat będzie dotyczył miłości.
- Moja klasa humanistyczna stwierdziła, że rozprawka była bardzo łatwa. Uczniowie wybierali „Hamleta’ „Zbrodnię i karę” oraz „Cudzoziemkę”. Bardzo ważna była argumentacja – dodaje Jadwiga Kuchinka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie