W Chrustach symbolicznie otwarto sezon turystyczny. Powinien...

  W Chrustach symbolicznie otwarto sezon turystyczny. Powinien być jeszcze lepszy od ubiegłego

  lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  1/21
  przejdź do galerii


  Symboliczne otwarcie sezonu turystycznego w Kompleksie Wypoczynkowym Polanika w Chrustach pełne było nadziei na dobry sezon.  Poprzedni rok był dla regionu bardzo dobry, padły rekordy odwiedzin w atrakcjach turystycznych, a pod względem udzielonych noclegów nasze Busko przebiło nawet Sopot. – Pomogła nam sytuacja geopolityczna na świecie, Polacy chętniej wypoczywają w kraju – mówił Jacek Kowalczyk dyrektor departamentu turystyki i promocji Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego.
  Pieniądze na inwestycje, razem z Krzyżtoporem, biblioteką wojewódzką czy Karczówką otrzymają w tym roku Szydłów na rewitalizację zabytków, Śmiłów na zagospodarowanie otoczenia dworu oraz pałac Popielów w Kurozwękach na dokończenie rewitalizacji, co pomoże skuteczniej walczyć o uwagę turystów.

  Do nowego konkursu promującego walory naturalne województwa zgłoszono 48 projektów o wartości 491 milionów złotych. By je zrealizować trzeba dołożyć 220 milionów, a na ten cel jest tylko 55 milionów. – We wrześniu dowiemy się, które projekty zostały zakwalifikowane, a jest wiele ciekawych – mówi Kowalczyk. – To park tematyczny poświęcony Sienkiewiczowi, który chce stworzyć nowy zarządca dóbr w Oblęgorku, Michał Sienkiewicz, jest placówka promująca staropolskie górnictwo kruszcowe w Miedziance czy szlak tyrtstyczny w Górach Pieprzowych koło Sandomierza.
  Kowalczyk wymienia też nowe Pomniki Historii, oraz te które ten tytuł wkrótce dostaną: pałac w Kielcach , Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach czy Sandomierz. To także ma wpływ na większe zainteresowanie turystów. Lepiej powinno się wieść przejętym przez samorządy muzeom w Sielpi, Starej Kuźnicy i Nowej Słupi.

  Pomysłów na rozkręcanie turystycznych biznesów jest w regionie coraz więcej: turystykę zdrowotną chcą rozwijać Busko Zdrój, Solec, Kazimierza Wielka i Bałtów. Parki tematyczne mogą powstać w Oblęgorku, Skarżysku-Kamiennej, Sabacie-Krajno, Pacanowie i Dwikozach. Muzeum Narodowe ma inwestować w Wiślicy, wszystko po to by turystów było jeszcze więcej. (Lid)
  Zobacz galerię

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry