Marszałek Adam Jarubas na objeździe po sandomierskich...

  Marszałek Adam Jarubas na objeździe po sandomierskich gminach. Były spotkania z samorządowcami, rolnikami i przedsiębiorcami

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał
  1/8
  przejdź do galerii

  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał parasol w dłoń i ruszył w drogę ©Klaudia Tajs

  Samborzec, Dwikozy, Zawichost, Kichary Stare i Sandomierz odwiedził Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego podczas objazdu po powiecie sandomierskim. Całodzienną wizytę w terenie zakończyło spotkanie z mieszkańcami i sympatykami w Sandomierzu.
  Plan dnia podczas objazdu w środę był bardzo napięty. Wyjazdowi w teren nie sprzyjała pogoda, ale i temu organizatorom udało się zaradzić, bo każdy dostał parasol w dłoń i ruszył w drogę. Przewodnikami po powiecie sandomierskim byli: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Swajda, członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego, Marcin Piwnik oraz sekretarz starostwa w Sandomierzu Paweł Niedźwiedź.


  Zobacz więcej zdjęć: Z marszałkiem Adamem Jarubasem po powiecie sandomierskim [ZDJĘCIA]

  Swój pobyt w powiecie sandomierskim marszałek Jarubas rozpoczął na sesji Rady Gminy w Samborcu, gdzie przypomniał, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiat sandomierski otrzymał około 300 milionów złotych środków unijnych. – Dużą popularnością cieszyły się ostatnio projekty na rewitalizację miejscowości - przypomniał marszałek Adam Jarubas podczas sesji. - Punktowaliśmy tereny poprzemysłowe, zdegradowane. Wystarczyło tylko na jedną trzecią złożonych wniosków. Będziemy przekonywać Komisję Europejską, by na rewitalizację przeznaczać większe środki.

  Na spotkaniu z samorządowcami i radnymi Samborca marszałek Jarubas zapowiedział, że w najbliższych latach będą realizowane w tym rejonie duże inwestycje przeciwpowodziowe.
  Na remontowanym wale w gminie Samborzec, przy moście w Złotej, w kierunku Zawierzbia kierownik z firmy Energopol-Pol, Stanisław Zarobkiewicz wyjaśniał, na czym polegają w tym rejonie prace zabezpieczające wał.


  Kolejnym przystankiem była gmina Dwikozy , gdzie wspólnie z wójtem Markiem Łukaszkiem, marszałek omówił zadania z zakresu rewitalizacji, na które gmina otrzymała dofinansowanie. Wójt Łukaszek przedstawił marszałkowi zarys inwestycji, które powstaną dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd będzie realizował 11 punktów, między innymi rewitalizację terenów po byłej Spółdzielni Mieszkaniowej w Dwikozach i byłych zakładach Igloopol, modernizację stadionu, gdzie powstanie nowa muszla koncertowa, powstaną pomieszczenia dla piłkarzy, gdzie do tej pory były to stare baraki.
  Podczas wizyty w gminie Dwikozy marszałek zapoznał się także z postępem prac przy budowie drogi wojewódzkiej wraz z chodnikami.

  W Urzędzie Miasta w Zawichoście marszałek Adam Jarubas rozmawiał z burmistrzem Andrzejem Wzorkiem, który przedstawił najpilniejsze potrzeby gminy. W Zawichoście niezbędny jest 450-metrowy odcinek chodnika przy drodze wojewódzkiej, który umożliwiłby przejście mieszkańcom do kościoła i poprawił bezpieczeństwo.
  Marszałek Adam Jarubas przebywał także w gospodarstwie Wojciecha i Małgorzaty Chmielów w Kicharach Starych, w gminie Dwikozy. To wiodący gospodarze w uprawie kwiatów oraz sadownictwa. Z kolei w siedzibie jednostki OSP w Łukawie, w gminie Wilczyce, Adam Jarubas obejrzał sprzęt, którym dysponują druhowie i obiecał pomoc w zakupie samochodu.
  Na koniec wizyty na ziemi sandomierskiej marszałek Jarubas spotkał się z sandomierskim kasztelanem Karolem Burym w Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Na koniec zaprezentował kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej na burmistrza Sandomierza.
  Na jaką ocenę u marszałka zasłużyły gminy powiatu sandomierskiego na tle innych gmin województwa świętokrzyskiego? - Ziemia sandomierska, to ziemia dobrych gospodarzy - podsumował Adam Jarubas. - To jeden z najdynamiczniej rozwijających się powiatów. Mówię o tym, zarówno pod względem przedsiębiorczości oraz ludzi, bo odwiedziłem państwa Chmielów na terenie gminy Dwikozy. Myślę o sadownikach, ogrodnikach i rolnikach. W tym wymiarze sandomierszczyzna ma etos dobrego gospodarzenia.

  Marszałek Jarubas poznał także potrzeby i plany gospodarzy odwiedzanych gmin. - W Samborcu, gdzie projekt rewitalizacji znalazł się na liście rezerwowej usłyszałem, jak bardzo jest to dla nich ważne - mówił marszałek. - W dalszym ciągu w gminach są potrzeby inwestycyjne i drogowe.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Pochwal się swoim ogrodem lub balkonem. Przyślij zdjęcia

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!