Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła, bożonarodzeniowa wystawa w sandomierskim Muzeum (ZDJĘCIA)

GOP
Kartka świąteczna z 1907 roku.
Kartka świąteczna z 1907 roku. archiwum
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu zaprasza na bożonarodzeniową wystawę zatytułowaną cytatem z wiersza Jana Kasprowicza „Z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w Waszym domu zasiędzie…”

Wystawa prezentuje ryciny dawnych mistrzów z XVII i XVIII wieku wykonane w różnych technikach graficznych: miedzioryty, staloryty i akwaforty, według obrazów malarzy włoskich, a także przykłady drzeworytów polskich - prace między innymi Stanisława Ostoi – Chrostowskiego i Marii Dunin Piotrowskiej. Dzieła te pochodzą ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego.

Pokazana została również akwarela „Pokłon Trzech Króli” z 1917 roku, autorstwa Mariana Jana Kopińskiego. Jest to patriotyczne w swej wymowie przedstawienie, gdzie symboliczny hołd Jezusowi i Matce Bożej składają zasłużeni dla państwa polskiego i Kościoła królowie: Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki i Stefan Batory. Na drugim planie można rozpoznać bohaterów związanych z naszymi zrywami narodowymi: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego, żołnierzy husarii i postać zesłańca. W tle ukazana jest panorama Krakowa.

Ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej wypożyczona została kolekcja pocztówek świątecznych z lat 1902-1938, a także zapisy nutowe kolęd i pastorałek z XVIII stulecia, pochodzące z dawnego klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Z Biblioteki Diecezjalnej pochodzi również wydanie „Pieśni o Narodzeniu Pańskim” z datą 1765.

Ponadto zwiedzający zobaczą w Domu Długosza formy do wypieku opłatków z XVII i XVIII wieku. Są to żelazne szczypce zwane też „żelazkami”. Posiadają formę nożyc zakończonych płytami, z wyrytymi wewnątrz symbolami religijnymi. Pierwotnie duże koła w opłatku były wycinane z przeznaczeniem na hostie, a małe na komunikanty. W takich szczypcach wypiekano w parafiach opłatki z mąki pszennej i wody. Po wylaniu ciasta zaciskano szczypce i wkładano na krótką chwilę do żaru w piecu.

Dopełnieniem ekspozycji jest barokowa szopka z Sandomierza, wykonana w XVIII stuleciu dla kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Do wykonania figur wykorzystano: drewno, płótno lniane, które pokryto polichromią, fragmenty tkanin i koronki klockowe. Ubiory nawiązują do stroju polskiej szlachty, z jego charakterystycznym elementem - pasem kontuszowym. Figura Matki Bożej z XVI-XVII wieku pochodzi z klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Figura została przycięta i dostosowana do szopki. Pod obecnymi szatami zachowała się oryginalna polichromia w postaci folii srebrnej laserowanej czerwienią oraz fragmenty złocenia.
Ekspozycja będzie czynna już od soboty, 17 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie