Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik w Sandomierzu, upamiętniający poległych w II wojnie Światowej, słabo znany wśród mieszkańców

SK
Filip Kania i Maciej Grochowski obok pomnika "Mieszkańcom Ziemi Sandomierskiej, ofiarom II wojny światowej - społeczeństwo"
Filip Kania i Maciej Grochowski obok pomnika "Mieszkańcom Ziemi Sandomierskiej, ofiarom II wojny światowej - społeczeństwo" Archiwum
Filip Kania i Maciej Grochowski, uczniowie Gimnazjum numer 1 w Sandomierzu ubiegają się o mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przeprowadzili oni wśród mieszkańców Sandomierza ankietę i sondę, by rozpoznać jaka jest świadomość sandomierzan o miejscach pamięci historycznej.

Obiektem ich badań był pomnik, "Mieszkańcom Ziemi Sandomierskiej, ofiarom II wojny światowej - społeczeństwo". Wyniki ankiety i sondy były zaskakujące. Otóż wśród osób ankietowanych i biorących udział w sondzie tylko bardzo niewielka grupa osób wiedziała o istnieniu tego pomnika w Sandomierzu. Jest to fakt niepokojący, świadczący bowiem o tym, że mieszkańcy nie znają dobrze miejsc pamięci historycznej w swoim mieście. Tym bardziej, że pomnik ten jest społecznym darem, jaki sandomierzanie ofiarowali tym, którzy zginęli podczas ostatniej wojny.

Pomnik "Mieszkańcom Sandomierza, ofiarom II wojny światowej - społeczeństwo" usytuowany jest na skwerze między katedrą a zamkiem przy ulicy Zamkowej. Idea powstania pomnika zrodziła się tuż po wojnie, ale pomysł zrealizowano dopiero w latach 80-tych XX wieku. Jednym z głównych inicjatorów jego budowy był Jerzy Targowski wraz z członkami Grodzkiego Koła Przyjaciół Sandomierza. Budowa pomnika była inicjatywą społeczną. Opierała się ona na materiałach z odzysku i dobrowolnym układzie pracy niektórych mieszkańców Sandomierza. Projekt pomnika bezinteresownie wykonał artysta-rzeźbiarz Maciej Szańkowski z Warszawy. Nad techniczną stroną budowy czuwał inżynier Kazimierz Socha. Pomnik odsłonięto 1 IX 1987 roku. Ma on nietypową bryłę. Złożony jest z ułożonych przypadkowo czterograniastych słupów z ciemnoszarego sjenitu. Otoczone one są sześcioma granitowymi głazami z pól z okolic Gościeradowa. Na jednym z nich widnieje napis: "Mieszkańcom Ziemi Sandomierskiej, ofiarom II wojny światowej - społeczeństwo".

- Pomnik ten jest abstrakcyjny, trudny w zrozumieniu. Nie wznosi się, nie wzbija, ale jest darem serc wielu ludzi. I to jest jego największa wartość – podkreślają gimnazjaliści .

Filip i Maciej wykonują swoją pracę pod kierunkiem nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie Henryki Kwiatkowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie