Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych....

  Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych. Pomogli uczniowie (ZDJĘCIA)

  /r/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Sandomierskie kino już otwarte dla niepełnosprawnych. Pomogli uczniowie (ZDJĘCIA)
  1/11
  przejdź do galerii

  ©archiwum

  W sobotę w Sandomierzu, w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, została uroczyście otwarta platforma schodowa umożliwiająca swobodny dostęp do kina „Starówka” osobom z niepełnosprawnością ruchową.
  To efekt starań i determinacji w działaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, która realizowała projekt „Przyjazny Sandomierz” w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

  Zaczęło się od tego, że uczniowie z I Liceum wypożyczyli wózek inwalidzki, aby sprawdzić jak żyje się w Sandomierzu osobom z niepełnosprawnością ruchową.

  - Wtedy próbie poddaliśmy takie miejsca jak szkoły, urzędy, obiekty turystyczne, placówki służby zdrowia - apteki i przychodnie, restauracje, sklepy, chodniki – wspominają.

  Wszystko sfilmowali, opisali, stworzyli mapę potrzeb miasta, napisali projekt i wygrali. Na realizację projektu czekali około roku. Trzeba było wyremontować schody wiodące do kina „Starówka” od ulicy Krótkiej. Do pomyślnego sfinansowania przedsięwzięcia przyczynił się także w połowie Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  Wiktor Bator, poruszający się na wózku uczeń I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, w sobotę jako pierwszy skorzystał z gotowej już platformy dla osób niepełnosprawnych przy ulicy Krótkiej.

  Jak nam powiedział : - Znam wiele osób, które odkładały wizytę w kinie, czy w zajęciach organizowanych tam przez różne stowarzyszenia ze względu na istniejące ograniczenia.

  W uroczystościach otwarcia platformy schodowej uczestniczył burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, przedstawiciele instytucji zaangażowanych przy projekcie, liceum oraz samych uczestników projektu Akademii wraz z ich opiekunem - Waldemarem Białouszem.

  Przecięcie wstęgi odbyło się po krótkim spotkaniu w kinie, gdzie opiekun grupy z I Liceum przybliżył ideę, początki i przebieg akcji. Był też krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów liceum.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Grzyby w Świętokrzyskiem. Macie już jakieś okazy?

  Grzyby w Świętokrzyskiem. Macie już jakieś okazy?

  Tajemnice naszych zamków - Nowy program Echo Dnia TV

  Tajemnice naszych zamków - Nowy program Echo Dnia TV

  Franczyza według McDonald’s

  Franczyza według McDonald’s