Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie w sandomierskiej katedrze!

(GOP)
Gotyckie datowanie sandomierskiej świątyni.
Gotyckie datowanie sandomierskiej świątyni. Archiwum
Sensacyjnego odkrycia dokonali konserwatorzy w sandomierskiej katedrze. Odsłonili datę ukończenia budowy tej jednej z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce. To 1361 rok.

Gdy kilka tygodni temu zaczynały się prace konserwatorskie i renowacyjne w katedralnej kruchcie, nikt nie zakładał, że przyniosą one rozwiązanie jednej z tajemnic świątyni. Do tej pory dokładny rok ukończenia jej budowy był nieznany.

Napis odkryli konserwatorzy Małgorzata i Paweł Osełkowie, podczas odsłaniania warstw tynku w gotyckim portalu.

Ornamenty kolumn gotyckiego portalu.
Ornamenty kolumn gotyckiego portalu. Archiwum

– Podczas przeglądania warstw tynku natrafiliśmy na litery umieszczone na łuku portalu. Podejrzewaliśmy, że wkuwając się w sklepienie barokowe kruchty możemy odsłonić ważny napis. Z dużą ostrożnością zaczęliśmy odkrywać go litera po literce. Najpierw Anno, potem Domini, co sugerowało odkrycie datowania katedry. Pełni napięcia przystąpiliśmy do odkrywania kolejnych liter-cyfr i jak się okazało odsłoniliśmy datę wybudowania katedry. Ukazała się data 1361 – opowiada Paweł Osełka.

Jerzy Zub z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków mówi, że data 1361 wskazuje na zakończenie głównych prac budowlanych, zapewne później kontynuowano prace wykończeniowe i dekoracyjne.

Jak informują konserwatorzy, napis został wykonany w bardzo dekoracyjnym liternictwie, typowym dla gotyku. Interesująco przedstawia się cały gotycki portal, który przez wieki witał wchodzących do sandomierskiej kolegiaty. Obecna kruchta przed głównym wejściem została wybudowana w drugiej połowie XVII stulecia. Gotycki portal był więc zewnętrzną ekspozycją katedry przez ponad trzy wieki. Został wykonany z wapienia janikowskiego, pozyskiwanego w okolicach Sandomierza. Ornamenty kolumn zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Sensacyjne odkrycie w sandomierskiej katedrze!
archiwum

- Z jednej strony przedstawiają liście dębu i żołędzie, z drugiej jeszcze nie jesteśmy pewni, ale po wstępnej analizie możemy przypuszczać, że są to ozdobne liście bluszczu. Podczas prac przy budowie kruchty obniżone jej sklepienie zakryło górną część portalu, w tym napis z datowaniem katedry. Pod tynkiem napis ten zachował się także w bardzo dobrym stanie. Litery są czytelne i pokazują wielki kunszt gotyckich mistrzów kamienia – zaznaczają konserwatorzy.

Komisja konserwatorów i strony kościelnej podjęła decyzję, że ze względu na wartość historyczną, napis będzie eksponowany, ma być widoczny dla osób wchodzących do katedry.

Prace w kruchcie to kolejny etap renowacji całej sandomierskiej katedry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie