Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwajcarskie dotacje dla instytucji kultury i sportu oraz samorządów w Sandomierzu

Małgorzata Płaza
Umowę w obecności marszałka Adama Jarubasa i Haliny Sadeckiej podpisują przedstawiciele powiatu sandomierskiego: wicestarosta Wojciech Dzieciuch (drugi z lewej) i skarbnik Wojciech Wereszczyński.
Umowę w obecności marszałka Adama Jarubasa i Haliny Sadeckiej podpisują przedstawiciele powiatu sandomierskiego: wicestarosta Wojciech Dzieciuch (drugi z lewej) i skarbnik Wojciech Wereszczyński. Małgorzata Płaza
41 dotacji na realizację przedsięwzięć związanych z kulturą i propagowaniem walorów naszego regionu przyznał Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Ich wartość opiewa łącznie na 1,7 miliona złotych.

Dotacje otrzymały samorządy lokalne oraz instytucje kultury, nauki i sportu z czterech powiatów: kieleckiego, opatowskiego, ostrowieckiego i sandomierskiego.

Na poszerzenie oferty turystycznej

Pieniądze pochodzą z realizowanego przez sandomierski Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości we współpracy z województwem świętokrzyskim od października 2011 roku programu pod nazwą „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”. Są to pieniądze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Jak poinformowała Halina Sadecka, koordynatorka programu, był to ostatni już konkurs dotacyjny w ramach tego programu. Pieniądze pochodzą z „oszczędności kursowych”. O dotacje ubiegało się 56 podmiotów.

- Zależało nam na tym, aby podejmowane inicjatywy były ukierunkowane na popularyzację naszych zasobów lokalnych - dóbr dziedzictwa narodowego i przyrodniczego, czyli tego, co nas wyróżnia i co może przyczynić się do poszerzenia oferty turystycznej regionu – powiedziała Halina Sadecka.

Wnioski mogły dotyczyć przedsięwzięć inwestycyjnych, na przykład zakupu sprzętu, renowacji niewielkich obiektów, a także działalności wystawienniczej i edukacyjnej. Maksymalnie wnioskodawcy mogli otrzymać 50 tysięcy złotych.

Najwyżej oceniony został wniosek Centrum Naukowo-Technologicznego w Chęci¬nach. Zakłada on przeprowadzenie warsztatów łączących promowanie lokalnego dziedzictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Izba tradycji, jarmark i literatura piękna

Powiat sandomierski we współpracy z ojcami dominikanami złożył wniosek o dofinansowanie działań mających na celu wskrzeszanie winiarskich tradycji Sandomierza. Chodzi między innymi o rozwój winnicy przy ulicy Staromiejskiej i utworzenie piwnicy winiarskiej.

- Chcemy zaadaptować pierwsze piętro naszej siedziby na potrzeby Izby Tradycji Zawichojskich. Będziemy gromadzić tam dawne przedmioty. Marzy nam się, aby przeważały te związane z tradycjami wiślanymi – powiedziała Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście.

Sandomierskie Centrum Kultury otrzymało pieniądze na Jarmark Dobrych Tradycji, czyli na zorganizowanie warsztatów tańca historycznego, warsztatów muzycznych oraz zakup nowych strojów dla Sandomierskiej Orkiestry Dętej. Finał projektu nastąpi podczas Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego 9 i 10 lipca.

Zgodnie z założeniami projektu „Proza miasta”, złożonego przez samorząd, literatura ma w sposób dosłowny wpisać się w przestrzeń Sandomierza. W różnych miejscach, głównie na Starówce, rozmieszczone zostaną strony „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego. Na błoniach wyeksponowane zostanie opowiadanie z tomu „Skoruń” Macieja Płazy. W planach są również spotkania i dyskusje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie