Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice z Sandomierza triumfują w konkursach “Krąg” i “Galileo”

Małgorzata Płaza
Laureatki konkursów (od  lewej): Natalia Grębowiec, Klaudia Kaca, Klaudia Krasoń i Weronika Bielecka  z Romanem Chyłą.
Laureatki konkursów (od lewej): Natalia Grębowiec, Klaudia Kaca, Klaudia Krasoń i Weronika Bielecka z Romanem Chyłą. Małgorzata Płaza
Uczennice Szkoły Podstawowej numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Sandomierzu triumfowały w konkursach historycznych „Krąg” i „Galileo”. Sukces w „Kręgu” odniosła również pierwszoklasistka z Katolickiego Gimnazjum imienia świętej Jadwigi Królowej. Wszystkie dziewczęta przygotowywał do udziału w konkursach Roman Chyła.

Pisały o ciekawych postaciach z regionu
Natalia Grębowiec z „Katolika” i Klaudia Krasoń z klasy VI ze Szkoły Podstawowej numer 1 zdobyły pierwsze miejsce, w swoich grupach wiekowych, w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”. Obie wybrały kategorię testu, której częścią jest również wypowiedź pisemna – krótki esej związany z dziejami regionu.

Natalia poświęciła go Wincentemu Kadłubkowi, biskupowi krakowskiemu, wcześniej prepozytowi kolegiaty sandomierskiej, autorowi kroniki polskiej.

- Postacią tą zainteresowałam się już w szkole podstawowej. Teraz uzupełniłam wiadomości na jej temat – mówi uczennica.
Klaudia pisała na temat Mikołaja Trąby.

- To bardzo ciekawa postać - pierwszy prymas Polski, spowiednik króla Władysława Jagiełły – wyjaśnia zwyciężczyni konkursu.
W konkursie „Krąg” Szkoła Podstawowa numer 1 uczestniczy od 15 lat. Niemal co roku jej uczniowie zdobywają tytuły laureata.

Z maksymalną liczb ą punktów
„Galileo” to, jak informuje Roman Chyła, konkurs organizowany przez profesjonalną placówkę - Centrum Edukacji Szkolnej. Ma formę testu z pytaniami związanymi bezpośrednio z podstawą programową przedmiotu. - Są to pytania o różnym stopniu trudności. Test zawiera również krótkie teksty źródłowe do analizy oraz pytania na bazie ikonografii – informuje nauczyciel.
Maksymalnie uczeń może uzyskać 52 punkty. Weronika Bielecka, uczennica Szkoły Podstawowej numer 1 osiągnęła taki rezultat. Była najlepsza w Polsce wśród uczniów klas piątych.

- Historią zainteresowałam się już w pierwszej klasie, gdy sięgnęłam po książki dotyczące starożytności, konkretnie starożytnego Egiptu – mówi laureatka.

Weronika otrzyma, oprócz nagrody rzeczowej, specjalny grawerowany dyplom. Drugą laureatką konkursu „Galileo” została Klaudia Kaca, która zajęła trzecie miejsce w Polsce w kategorii klas szóstych.

Chcą się uczyć i startować w konkursach
- Wyrażam wielką satysfakcję z powodu sukcesów uczennic, ale również z tego, że w Szkole Podstawowej numer 1 i Katolickim Gimnazjum w konkursach historycznych wzięła udział ogromna liczba uczniów. W „jedynce” w „Kręgu” uczestniczyło ponad 50 uczniów – podkreśla Roman Chyła.

Uczniowie pana Romana mówią zgodnie: historia jest pasjonująca. Nauczyciel, zapytany o tajemnicę sukcesu, odpowiada, iż stara się, aby lekcje były atrakcyjne, a z drugiej strony – komunikatywne.

-Staram się, aby uczniowie rozumieli wszystko to, co nazywa się procesem dziejowym - mówi historyk.
Roman Chyła podkreśla jednocześnie: to nie przypadek, że uczennice zdobyły tytuły laureatek. - Jest to wynikiem ich systematycznej, długiej pracy. Wszystkie dziewczęta wyróżniają się wiedzą i umiejętnościami. Są bardzo grzeczne i kulturalne.

To elita – zaznacza historyk.

Wszystkie dziewczęta będą miały na świadectwie szóstkę z historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie