Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu

  Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu

  (GOP)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oficjalnie zainaugurował działalność w Sandomierzu. Zastąpił on Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. - Do wielu przymiotników określających Sandomierz, obok tego najbardziej nobilitującego: „królewski”, doszedł jeszcze jeden: „uniwersytecki” – powiedział profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
  Zobacz galerię

  Do połączenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach doszło z początkiem roku. We wtorek w Zamku Kazimierzowskim odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu związane z inauguracją działalności Wydziału Zamiejscowego.

  Jak podkreślił uczestniczący w uroczystości profesor Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest to pierwsza w tej kadencji konsolidacja uczelni, stanowiąca dobry przykład dla innych szkół.

  - W Polsce szkolnictwo wyższe cierpi na ogromne rozproszenie, co skutkuje problemami w mniejszych jednostkach, zarówno finansowymi, jak również kłopotami z kadrą akademicką i rekrutacją studentów. Konsolidacja jest odpowiedzią na te problemy, może bowiem wzmocnić potencjał obu uczelni i w ten sposób stworzyć nową jakość - mówił profesor Szumowski.

  Przedstawiciel ministerstwa dodał, że konsolidacja to również dobra decyzja dla regionu, pozwoli bowiem na jeszcze lepsze kształcenie kadry dla lokalnych przedsiębiorstw i lokalnego środowiska.

  Zabiegi o połączenie uczelni zostały rozpoczęte, gdy pojawiła się informacja o zamiarze likwidacji sandomierskiej PWSZ z powodu małej liczby studentów i problemów finansowych placówki.

  - Konsolidacja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej ciężkiej pracy. Odbyłam w tym czasie ponad 90 rozmów i konsultacji. Nie jestem w stanie powiedzieć, ile przewertowałam dokumentów - mówiła była rektor PWSZ doktor Małgorzata Makowska- Brzychczyk.

  Była rektor wyjaśniła, że wybrano konsolidację jako najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu pracownicy sandomierskiej uczelni utrzymali etaty, a studenci mogą kontynuować naukę.

  Profesor Jacek Semaniak powtórzył, że wszystkie trzy kierunki kształcenia, które prowadziła PWSZ – filologia angielska, mechatronika i kosmetologia zostaną utrzymane. Od nowego roku akademickiego wprowadzone zostaną dwa nowe: e-administracja oraz zdrowie publiczne.

  - Oferta kształcenia powinna zmieniać się z biegiem lat, z uwagi na to, że będzie kierowana głównie do studentów z regionu Sandomierza. Myślę, że będą to krótkie serie edukacyjne tworzone w zależności od zapotrzebowania. Na pewno niebawem poszerzy się oferta studiów podyplomowych o te, które prowadzimy w Kielcach – zapowiedział rektor.

  Profesor Semaniak obiecał także doposażenie zaplecza warsztatowo-laboratoryjnego sandomierskiej uczelni.

  Studenci nie mają obaw w związku ze zmianami.

  – Uważamy, że są to zmiany na lepsze, gdyż zostaliśmy studentami uniwersytetu. Dostaniemy dyplomy uniwersyteckie. Jednocześnie nadal będziemy mogli studiować na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania i ponoszenia dodatkowych kosztów – powiedziały nam studentki.

  W czasie uroczystości burmistrz Marek Bronkowski wręczył rektorowi Semaniakowi sandomierskie wyróżnienie - Bene Meritus. Studenci otrzymali indeksy i legitymacje Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Cyfrowa prenumerata Echa Dnia w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Echa Dnia w świątecznej cenie!

  Podniebne Kielce - zobacz Kielce z lotu ptaka

  Podniebne Kielce - zobacz Kielce z lotu ptaka

  POMYSŁ NA PREZENT

  POMYSŁ NA PREZENT