Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu

  Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu

  (GOP)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uniwersytet Jana Kochanowskiego już w Sandomierzu
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oficjalnie zainaugurował działalność w Sandomierzu. Zastąpił on Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. - Do wielu przymiotników określających Sandomierz, obok tego najbardziej nobilitującego: „królewski”, doszedł jeszcze jeden: „uniwersytecki” – powiedział profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
  Zobacz galerię

  Do połączenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach doszło z początkiem roku. We wtorek w Zamku Kazimierzowskim odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu związane z inauguracją działalności Wydziału Zamiejscowego.

  Jak podkreślił uczestniczący w uroczystości profesor Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest to pierwsza w tej kadencji konsolidacja uczelni, stanowiąca dobry przykład dla innych szkół.

  - W Polsce szkolnictwo wyższe cierpi na ogromne rozproszenie, co skutkuje problemami w mniejszych jednostkach, zarówno finansowymi, jak również kłopotami z kadrą akademicką i rekrutacją studentów. Konsolidacja jest odpowiedzią na te problemy, może bowiem wzmocnić potencjał obu uczelni i w ten sposób stworzyć nową jakość - mówił profesor Szumowski.

  Przedstawiciel ministerstwa dodał, że konsolidacja to również dobra decyzja dla regionu, pozwoli bowiem na jeszcze lepsze kształcenie kadry dla lokalnych przedsiębiorstw i lokalnego środowiska.

  Zabiegi o połączenie uczelni zostały rozpoczęte, gdy pojawiła się informacja o zamiarze likwidacji sandomierskiej PWSZ z powodu małej liczby studentów i problemów finansowych placówki.

  - Konsolidacja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej ciężkiej pracy. Odbyłam w tym czasie ponad 90 rozmów i konsultacji. Nie jestem w stanie powiedzieć, ile przewertowałam dokumentów - mówiła była rektor PWSZ doktor Małgorzata Makowska- Brzychczyk.

  Była rektor wyjaśniła, że wybrano konsolidację jako najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu pracownicy sandomierskiej uczelni utrzymali etaty, a studenci mogą kontynuować naukę.

  Profesor Jacek Semaniak powtórzył, że wszystkie trzy kierunki kształcenia, które prowadziła PWSZ – filologia angielska, mechatronika i kosmetologia zostaną utrzymane. Od nowego roku akademickiego wprowadzone zostaną dwa nowe: e-administracja oraz zdrowie publiczne.

  - Oferta kształcenia powinna zmieniać się z biegiem lat, z uwagi na to, że będzie kierowana głównie do studentów z regionu Sandomierza. Myślę, że będą to krótkie serie edukacyjne tworzone w zależności od zapotrzebowania. Na pewno niebawem poszerzy się oferta studiów podyplomowych o te, które prowadzimy w Kielcach – zapowiedział rektor.

  Profesor Semaniak obiecał także doposażenie zaplecza warsztatowo-laboratoryjnego sandomierskiej uczelni.

  Studenci nie mają obaw w związku ze zmianami.

  – Uważamy, że są to zmiany na lepsze, gdyż zostaliśmy studentami uniwersytetu. Dostaniemy dyplomy uniwersyteckie. Jednocześnie nadal będziemy mogli studiować na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania i ponoszenia dodatkowych kosztów – powiedziały nam studentki.

  W czasie uroczystości burmistrz Marek Bronkowski wręczył rektorowi Semaniakowi sandomierskie wyróżnienie - Bene Meritus. Studenci otrzymali indeksy i legitymacje Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Miss Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Mister Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Mister Studniówki 2018 - wielki finał w środę, 21 marca

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.