Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pszczele centrum u dominikanów w Sandomierzu

Małgorzata Płaza [email protected]
Eksperci wyjaśniali zainteresowanym, jak założyć centrum murarkowe.
Eksperci wyjaśniali zainteresowanym, jak założyć centrum murarkowe. Małgorzata Płaza
Murarka może zauważalnie wspomóc pracę pszczoły miodnej w sadach. Sadownicy, również ci z naszego regionu, rzeczywiście przekonują się coraz bardziej do pożytków z instalowania "domków" dla murarki. Pokazowe centrum murarkowe powstało niedawno przy klasztorze ojców dominikanów w Sandomierzu.

Dzika pszczoła

Józef Żak założył w swoim sadzie  centrum  murarkowe.
Józef Żak założył w swoim sadzie centrum murarkowe.
Małgorzata Płaza

Józef Żak założył w swoim sadzie centrum murarkowe.

(fot. Małgorzata Płaza)

Dzika pszczoła

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to dziko żyjąca pszczoła samotnica. Nazwa jej pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, do których budowy używa ona gliny lub piasku zmieszanego z gliną. Gniazda takie zakłada w spróchniałych drzewach, drewnianych ściętych belkach lub konarach, pustych łodygach roślin, takich właśnie jak choćby trzcina, czasami zaś w pustych gniazdach os i pszczół, rzadziej w szczelinach skał i murów. To świetny zapylacz roślin, alternatywa dla pszczoły miodnej. Źródłem pokarmu jest dla murarki 50 gatunków roślin. Odwiedza ona między innymi wszystkie gatunki drzew owocowych, porzeczki, maliny, jeżyny, a poza tym rzepak.

Sandomierskie centrum to prosta konstrukcja z segmentów - "hoteli", których "pokoje" sporządzono z pęków pociętych łodyg trzciny i bambusa. Rurki umieszczone są w drewnianych, zadaszonych skrzyniach, w celu zabezpieczenia ich przed deszczem i zawilgoceniem.

Centrum przygotowało Sumi Agro w ramach akcji "Budujemy populację owadów zapylających". Japoński koncern jest w Polsce pionierem idei wspomagania dziko żyjących gatunków owadów zapylających uprawy rolnicze i ogrodnicze.
Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to dziko żyjąca pszczoła samotnica. To świetny zapylacz roślin, alternatywa dla pszczoły miodnej. To ważne, ponieważ pszczół jest coraz mniej. W naukowych doniesieniach z całego świata mówi się o malejącej ich liczbie. Wpływają na to między innymi środki chemiczne stosowane w rolnictwie.

Ponadto murarka jest gatunkiem łatwo przystosowującym się do warunków stworzonych przez człowieka.
- Murarka jest nieagresywna, nie ma zatem ryzyka użądlenia. Jest również "bezobsługowa". Wystarczą rurki i kokony. Łatwo można ją rozmnażać. Świetnie radzi sobie z zapylaniem upraw kwitnących od początku sezonu aż do końca czerwca - powiedziała doktor Joanna Klepacz-Baniak z wydawnictwa Plantpress.

Jak podkreśliła Joanna Klepacz-Baniak, centrów murarkowych przybywa. Są zakładane zarówno w sadach, jak i na plantacjach rzepaku.

Józef Żak z Kotuszowa w gminie Szydłów w powiecie staszowskim zakupił 5 tysięcy kokonów, rozmnożył je na 25 tysięcy owadów. Wykorzystuje je do zapylania drzew w sadzie czereśniowym i śliwkowym.
- Pszczół jest coraz mniej. Nie odważyłbym się na hodowlę pszczół miodnych w sadach. A murarka jest odporna na środki ochrony, łatwa w hodowli - mówił pan Józef.

Sadownik z Kotuszowa powiedział, że dopiero po zakończeniu tego sezonu będzie mógł ocenić rzetelnie, na ile dobre plony są zasługą pszczoły, a na ile sprzyjających warunków.

Centrum murarkowe, umiejscowione na terenie Winnicy Dominikańskiej i sadu kościoła Świętego Jakuba - na wzgórzu, jest widoczne z daleka dla turystów i wiernych odwiedzających kościół. Czym jest i jaką pełni funkcję, wyjaśniają tablice informacyjne.

Podobne uliki powstały w pobliskim Kleczanowie. Oba miejsca można również odwiedzić wirtualnie - zainstalowano w nich stale pracujące kamerki internetowe.

Sandomierskie centrum zostało zaprezentowane podczas VII Ogólnopolskiego Spotkania Producentów Brzoskwini i Moreli.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie