Będzie drugi most!

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Obecny most, mocno zatłoczony, wymaga już gruntownego remontu.

  Obecny most, mocno zatłoczony, wymaga już gruntownego remontu. ©R. Biernicki

  Dobra wiadomość nie tylko dla sandomierzan. Inwestycja jest w rządowych planach budowy dróg. Prace powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.
  Obecny most, mocno zatłoczony, wymaga już gruntownego remontu.

  Obecny most, mocno zatłoczony, wymaga już gruntownego remontu. ©R. Biernicki

  Sprawa budowy drugiego mostu na Wiśle w Sandomierzu jest już przesądzona. W najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.

  Most na pewno powstanie. - Inwestycja jest w rządowych planach budowy dróg do 2015 roku. W budżecie na ten rok przewidziane zostały pieniądze na to zadanie - informuje Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  ZAPROJEKTUJE I WYBUDUJE
  To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pokonują zatłoczony sandomierski most.
  Natężenie ruchu na tym fragmencie drogi krajowej numer 77 jest porównywalne z tym na autostradzie. To około 23 tysiące samochodów w ciągu doby! Kolejnym problemem jest stan techniczny - obiekt wymaga gruntownego remontu. Nie da się go przeprowadzić, nie wyłączając mostu z ruchu.

  Przetarg zostanie ogłoszony prawdopodobnie na początku marca, w systemie "zaprojektuj - wybuduj". Oznacza to, że firma, która wygra przetarg będzie musiała przygotować projekt budowlany, a potem postawić most. Taki tryb realizacji inwestycji, choć niełatwy, przyspiesza budowę. Do tej pory w kraju przeprowadzono niewiele takich przetargów.

  - Termin realizacji inwestycji - wykonania projektu, a potem budowy mostu - zostanie ustalony na 36 miesięcy - mówi Ewa Sayor.
  MIASTO WYKUPI TERENY
  Firma, która wygra przetarg będzie musiała również uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie z planem, budowa - według Ewy Sayor - ruszy wiosną przyszłego roku. Ciężar finansowy wykupu gruntów pod inwestycję wzięło na siebie miasto.

  W tegorocznym budżecie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przewidziane są fundusze na prace projektowe. Pieniądze na budowę mają być w budżecie przyszłorocznym i na 2010 rok.

  Po oddaniu nowego mostu, istniejący zostanie wyłączony z ruchu i przejdzie remont. Przetarg, który wkrótce zostanie ogłoszony, obejmie również to zadanie.

  OBWODNICA OPROTESTOWANA
  Nowy most tymczasowo zostanie włączony do ulicy Lwowskiej, w przyszłości zaś do "Lwowskiej bis". Budowa nowej obwodnicy Sandomierza, drogi klasy PG (główna - przyspieszona) prowadzącej do mostu na Trześniówce będzie stanowić drugi etap inwestycji. Przygotowania do jej realizacji ruszą prawdopodobnie pod koniec tego roku.

  W najbliższych dniach wojewoda ma wydać decyzję lokalizacyjną. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, przeciwko inwestycji protestuje około 130 mieszkańców prawobrzeżnej części Sandomierza, niezadowolonych z planowanego przebiegu drogi. Protesty - zapewnia dyrektor Sayor - nie wpłyną na termin rozpoczęcia pierwszego etapu prac, czyli budowę mostu.

  Koszt budowy mostu i "Lwowskiej bis" jest szacowany na około 200 milionów złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (12)

  Wszystkie komentarze (12) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  1 3 4 5 ... 92 »

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!