Uczcili pamięć powstańców styczniowych...

  Uczcili pamięć powstańców styczniowych w Sandomierzu (zdjęcia)

  (GOP)

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób.

  W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób. ©M. Płaza

  Ponad 200 osób pokonało historyczną trasę powstańców styczniowych, przypominając, że dramatyczne wydarzenia rozegrały się w 1863 roku również w okolicach Sandomierza. Dzisiaj uczestnicy marszu otrzymali dyplomy i odznaki.
  W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób.

  W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób. ©M. Płaza

  29 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Echa Dnia Świętokrzyskiego

  Marsz Szlakiem Pulawiaków

  Marsz Szlakiem Puławiaków

  Link do głównego zdjęcia

  Marsz Szlakiem Pulawiaków
  ©M. Plaza


  W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyła rekordowa liczba osób. Wśród uczestników byli uczniowie podsandomierskich szkół podstawowych - ze Mściowa i Daromina oraz członkowie organizacji strzeleckich z innych rejonów kraju, najliczniejszą grupę stanowili "strzelcy" z Nowego Sącza.

  Na historyczny szlak Puławiaków piechurzy wyruszyli w sobotę rano ze Słupczy - miejsca starcia powstańców z oddziałem wojsk rosyjskich.
  W drodze do Sandomierza, zatrzymywali się w innych miejscach naznaczonych krwią patriotów z 1863 roku. Na cmentarzu w Górach Wysokich odbył się apel poległych; na mogile powstańczej zapłonęły znicze. Znicze zapalone zostały również przed pomnikiem w Dwikozach. Do Sandomierza piechurzy dotarli wieczorem. Zatrzymali się przed Bramą Opatowską, tam gdzie w lutym 1863 roku wznoszone były powstańcze barykady.

  Dzisiaj rano w kościele pod wezwaniem św. Józefa odprawiona została msza święta w intencji powstańców. Uroczyste zakończenie marszu odbyło się przed ratuszem na Rynku Starego Miasta.
  Osoby, które pokonały trasę po raz trzeci otrzymały okolicznościowe medale. Adam Bidas, komendant marszu i dowódca sandomierskiego Związku Strzeleckiego odebrał z rąk posła Marka Kwitka Medal Muzeum Wojska Polskiego. Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" uhonorowany został Sławomir Szczerkowski.

  Pamiątkową odznakę Kapitała Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku przyznała Sabinie Młodożeniec, dyrektorce Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.
  - Uczestnicząc w marszu, chcemy uczcić pamięć naszych przodków, którzy walczyli za ojczyznę. To dla nas wszystkich lekcja historii, ale i dobry sposób spędzenia wolnego czasu. Tutaj realizujemy także ideę braterstwa, podczas marszu nawiązuje się nowe znajomości - mówi Adam Madej, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2021 ze Stalowej Woli.

  Dyplomy odebrali laureaci konkursu historycznego. Najlepszą wiedzą na temat powstania styczniowego na terenie ziemi sandomierskiej wykazali się członkowie jednostek strzeleckich z Nowego Sącza i Stalowej Woli.
  Pod płytą upamiętniającą żołnierzy poległych w 1920 roku złożone zostały wieńce.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Sport

  1 3 4 5 ... 110 »

  Strefa Imprez

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.