Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć powstańców styczniowych w Sandomierzu (zdjęcia)

(GOP)
W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób.
W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyło aż 200 osób. M. Płaza
Ponad 200 osób pokonało historyczną trasę powstańców styczniowych, przypominając, że dramatyczne wydarzenia rozegrały się w 1863 roku również w okolicach Sandomierza. Dzisiaj uczestnicy marszu otrzymali dyplomy i odznaki.

W V Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku uczestniczyła rekordowa liczba osób. Wśród uczestników byli uczniowie podsandomierskich szkół podstawowych - ze Mściowa i Daromina oraz członkowie organizacji strzeleckich z innych rejonów kraju, najliczniejszą grupę stanowili "strzelcy" z Nowego Sącza.

Na historyczny szlak Puławiaków piechurzy wyruszyli w sobotę rano ze Słupczy - miejsca starcia powstańców z oddziałem wojsk rosyjskich. W drodze do Sandomierza, zatrzymywali się w innych miejscach naznaczonych krwią patriotów z 1863 roku. Na cmentarzu w Górach Wysokich odbył się apel poległych; na mogile powstańczej zapłonęły znicze. Znicze zapalone zostały również przed pomnikiem w Dwikozach. Do Sandomierza piechurzy dotarli wieczorem. Zatrzymali się przed Bramą Opatowską, tam gdzie w lutym 1863 roku wznoszone były powstańcze barykady.

Dzisiaj rano w kościele pod wezwaniem św. Józefa odprawiona została msza święta w intencji powstańców. Uroczyste zakończenie marszu odbyło się przed ratuszem na Rynku Starego Miasta.
Osoby, które pokonały trasę po raz trzeci otrzymały okolicznościowe medale. Adam Bidas, komendant marszu i dowódca sandomierskiego Związku Strzeleckiego odebrał z rąk posła Marka Kwitka Medal Muzeum Wojska Polskiego. Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" uhonorowany został Sławomir Szczerkowski.

Pamiątkową odznakę Kapitała Marszu Szlakiem Puławiaków - Powstańców Styczniowych 1863 roku przyznała Sabinie Młodożeniec, dyrektorce Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu.
- Uczestnicząc w marszu, chcemy uczcić pamięć naszych przodków, którzy walczyli za ojczyznę. To dla nas wszystkich lekcja historii, ale i dobry sposób spędzenia wolnego czasu. Tutaj realizujemy także ideę braterstwa, podczas marszu nawiązuje się nowe znajomości - mówi Adam Madej, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2021 ze Stalowej Woli.

Dyplomy odebrali laureaci konkursu historycznego. Najlepszą wiedzą na temat powstania styczniowego na terenie ziemi sandomierskiej wykazali się członkowie jednostek strzeleckich z Nowego Sącza i Stalowej Woli.
Pod płytą upamiętniającą żołnierzy poległych w 1920 roku złożone zostały wieńce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie