Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu

Małgorzata PŁAZA
Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Małgorzata Płaza
Ustanowienie błogosławionej Salomei, księżniczki piastowskiej i pierwszej klaryski w Polsce, patronką Zawichostu ogłosił ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela.

Błogosławiona Salomea

Wśród gości uczestniczących w uroczystościach byli posłowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Lipiec.
Wśród gości uczestniczących w uroczystościach byli posłowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Lipiec. Małgorzata Płaza

Wśród gości uczestniczących w uroczystościach byli posłowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Lipiec.
(fot. Małgorzata Płaza)

Błogosławiona Salomea

Salomea była córką księcia małopolskiego Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Urodziła się na przełomie 1211/1212 roku. We wczesnej młodości poślubiła księcia węgierskiego Kolomana, dla umocnienia pokoju między dwoma narodami. Po śmierci męża wstąpiła do ufundowanego w 1245 roku przez brata Bolesława Wstydliwego klasztoru klarysek w Zawichoście, gdzie zamieszkała z pierwszymi polskimi klaryskami. Po pewnym czasie ze względu na niebezpieczeństwo najazdów ze Wschodu przeniosła się wraz z siostrami do kolejnego klasztoru pod Krakowem, gdzie zmarła w opinii świętości.
Jako klaryska łączyła modlitwę, pokutę i charytatywną posługę wobec potrzebujących. To właśnie dzięki fundacji i obecności zakonu Zawichost rozwinął się, zyskując prawa miejskie.

Liturgię poprzedziła procesja z kościoła farnego w asyście orkiestry dętej z Chmielowa. Szli w niej również członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
W uroczystościach uczestniczyło wielu mieszkańców, władze miasta, radni oraz zaproszeni goście, wśród nich parlamentarzyści.

PATRONKA Z XIII WIEKU

Zgodę na to, aby błogosławiona Salomea została patronką Zawichostu wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Stolicy Apostolskiej na wniosek biskupa sandomierskiego. Decyzję o ustanowieniu kultu klaryski odczytał w czasie mszy świętej kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ksiądz Paweł Bielecki.

- Bóg daje nam za patronkę człowieka z XIII wieku, kobietę piękną, normalną, mądrą i rozsądną, ale również "szaloną" dla Boga. Oszaleć można dla ideałów, dla polityki, dla innych ludzkich rzeczy, i to człowiek współczesny rozumie, ale można "oszaleć" i dla Boga. Czyż Bóg nie jest tego godzien? Ona tego dokonała, ukochała Boga. Grodzie wspaniały, mieście błogosławionej Salomei, raduj się dzisiaj, bo otrzymujesz wspaniałą patronkę z rąk Boga - powiedział ksiądz Marek Rusak, proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście.

Nawiązując do trwającego Roku Wiary, biskup Krzysztof Nitkiewicz wskazał wiernym na postać patronki, jako przykład pełnego zawierzenia Bogu.
- Błogosławiona Salomea jest świadkiem wiary. Wiary żywej, mocnej, twórczej, która przemienia słabego człowieka w prawdziwe arcydzieło, promieniujące swym pięknem na współczesnych i kolejne pokolenia. Taka wiara jest możliwa jedynie przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie - mówił biskup Nitkiewicz.

Podczas uroczystości 14 par małżeńskich, które przeżyły razem ponad 50 lat otrzymało pamiątkowe figurki błogosławionej Salomei ufundowane przez samorząd. Figurki wręczone zostały również biskupom.

ZNACZENIE NIE TYLKO RELIGIJNE

W Zawichoście w dniu uroczystości panowała świąteczna atmosfera. Miasto udekorowane było flagami, w oknach wielu domów wystawione zostały wizerunki błogosławionej.
- To postać szczególnie ważna dla naszego miasta. Liczymy na jej wstawiennictwo u Boga - podkreśliła jedna z mieszkanek Zawichostu.
- Najważniejsze jest, aby mieszkańcy mieli błogosławioną Salomeę w sercu i się z nią utożsamiali oraz wierzyli we wstawiennictwo patronki u Boga - powiedział burmistrz Tomasz Siwek.
Burmistrz zaznaczył, że ogłoszenie błogosławionej Salomei patronką Zawichostu ma znaczenie nie tylko w wymiarze religijnym, ale i świeckim, społecznym. Może przyczynić się do promocji miasta.

ROK PRZYGOTOWAŃ

Inicjatywa ustanowienia klaryski patronką Zawichostu wyszła od Rady Parafialnej. Zyskała akceptację władz miejskich. Diecezjalny Rok bł. Salomei został ogłoszony 19 listopada 2011 roku, podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, koncelebrowanej przez biskupów sandomierskich.

Okazją do szczególnego upamiętnienia klaryski było 800 - lecie jej urodzin i 30. rocznica sprowadzenia relikwii błogosławionej do zawichojskiej parafii.

Przygotowania do uroczystości trwały przez cały rok. Co miesiąc organizowane były wykłady, koncerty, inscenizacje historyczne oraz spotkania przybliżające średniowieczną historię Zawichostu i osobę błogosławionej Salomei.

Historyczną oprawę zapewniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Historyczną oprawę zapewniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Małgorzata Płaza

Historyczną oprawę zapewniła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
(fot. Małgorzata Płaza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie