Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy apelują o pieniądze na badania archeologiczne w Wilczycach pod Sandomierzem. Potrzebują 10 tysięcy złotych (video)

Michał LESZCZYŃSKI [email protected]
Piotr Włodarczak, adiunkt na Wydziale Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk, prezentuje jamę piecową. Pokazuje dno paleniska.
Piotr Włodarczak, adiunkt na Wydziale Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk, prezentuje jamę piecową. Pokazuje dno paleniska. M. Leszczyński
Od 1994 roku każdego lata do Wilczyc przyjeżdżali archeolodzy. Na jednym ze wzniesień odkrywali unikatowe zabytki sprzed 15 tysięcy lat. Niestety jest bardzo prawdopodobne, że w te wakacje naukowcy nie przyjadą. Nie mają pieniędzy na badania. Proszą o pomoc.

- W tej chwili na badania mamy około 3 tysięcy złotych - mówi Zbigniew Kubiatowski z działu obsługi nauki Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Pieniądze wystarczą jedynie na transport osób i sprzętu.

KTO POMOŻE ARCHEOLOGOM?

Archeologów zadowala kwota 10 tysięcy złotych, łącznie z sumą, którą mają do tej pory. Jak dodaje Kubiatowski, koszt badań to nie tylko przyjazd na stanowisko archeologiczne i kopanie w ziemi. - Znaleziska trzeba przebadać, opisać. Na koniec wydamy publikację z efektów miesięcznego pobytu w Wilczycach. Mając 10 tysięcy złotych, przebadamy zabytki chociaż w podstawowym zakresie - mówi archeolog.

Do tej pory pieniądze trafiały z ministerstwa lub finansował je Instytut. Oszczędności związane z kryzysem, zamknęły dopływ gotówki. - Ministerstwo może dać pieniądze, lecz dopiero jesienią. Musielibyśmy w tym roku zrobić przerwę. Kontynuacja jest ważna - podkreśla Kubiatowski.

Podczas wykopalisk, główną siłę roboczą stanowią studenci, odbywający praktyki wakacyjne. Trzeba zapewnić im dach nad głową i wyżywić.

- Bardzo pomagają nam władze gminy Wilczyce. Do dyspozycji mamy tutejszą szkołę, tam nocujemy. Za gaz, prąd, wodę płacimy. Wójt mobilizuje strażaków i na stanowisko archeologiczne przyjeżdżają z wodą. Gmina nic więcej nie może zrobić - ubolewa przedstawiciel Instytutu.

Do Wilczyc co roku, na miesiąc przyjeżdżają nie tylko archeolodzy. Część załogi to specjaliści innych dziedzin: geolodzy, paleontolodzy, biolodzy. Wszystkich łącznie jest dwadzieścia osób.

Naukowcy chcieliby pozyskać pieniądze od prywatnego sponsora lub proszą o pomoc władze powiatu i województwa. Jeżeli ktokolwiek chciałby pomóc naukowcom, należy kontaktować się pod numerem telefonu 503-727-929 - Zbigniew Kubiatowski.

CENNE ODKRYCIA

O tym, że badania archeologiczne w Wilczycach są niezwykle ważne, mogą świadczyć dotychczasowe odkrycia.

W Wilczycach wykopano liczne i niezwykle cenne, bo odnalezione jedynie tutaj, kamienne figurki kobiet z nadnaturalnie powiększonymi pośladkami, jako symbol wskazujący na kult płodności. Figurki te były najprawdopodobniej traktowane jako amulety. Inną formą sztuki jest znaleziony naszyjnik z kłów lisa polarnego. Do jego wykonania zużyto ponad sto zębów (z ponad 30 osobników). Wiedzę o wierzeniach ówczesnych ludzi daje znaleziony w Wilczycach pochówek ośmiomiesięcznego ludzkiego płodu płci żeńskiej. Jest to jedyny na świecie zachowany szkielet tak młodego osobnika kultury magdaleńskiej. Świadczy on, że kult zmarłych nie był im obcy, grób umieszczono pod szałasem.

Badania prowadzone w Wilczycach pod przewodnictwem profesora Schillda przez zespół doktor Heleny Królikowskiej, są jednymi z najważniejszych projektów badawczych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Podczas opracowywania materiałów zastosowano najnowsze metody badawcze, takie jak metody datowania za pomocą węgla C14 i termoluminescencji. Wyniki prac opublikowano w najważniejszych światowych czasopismach naukowych oraz w najbardziej poczytnych dziennikach z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie