60 lat kapłańskiej posługi biskupa Wacława Świerzawskiego

  60 lat kapłańskiej posługi biskupa Wacława Świerzawskiego

  /GOP/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski.

  Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski. ©kosciol.wiara.pl

  Jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich obchodził w piątek biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski.
  Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski.

  Biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski. ©kosciol.wiara.pl

  Kapłańska droga

  Kapłańska droga


  Biskup Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie w archidiecezji lwowskiej, 14 maja 1927 roku. Święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka przyjął równo 60 lat temu w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach pięćdziesiątych uzyskał magisterium z teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz z prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Następnie, po trzyletnich studiach, obronił doktorat z liturgii na Papieskim Ateneum Świętego Anzelma w Rzymie.
  Od roku 1957 roku do chwili otrzymania biskupiej sakry był związany z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie, przekształconym później w Papieską Akademię Teologiczną, na której habilitował się w 1975 roku. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1987 roku. W latach 1988-1992 był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej, obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez cały okres pobytu w Krakowie był zaangażowany w pracę duszpasterską wśród studentów.
  Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 roku. W latach 1992-2002 był ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Erygował w Sandomierzu Instytut Teologiczny imienia Błogosławionego Wincentego Kadłubka. Biskup Wacław Świerzawski przyjmował w Sandomierzu Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2002 roku przeszedł na emeryturę. Obecnie mieszka w domu zakonnym w Zawichoście.  Uroczystość z okazji 60. rocznicy święceń kapłańskich biskupa Świerzawskiego odbyła się w Zawichoście. Mszy świętej w kościele rektoralnym pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela przewodniczył emerytowany metropolita lwowski obrządku łacińskiego kardynał Marian Jaworski. Uczestniczyło w niej kilkunastu arcybiskupów i biskupów oraz ponad stu kapłanów. Obecni byli przyjaciele i wychowankowie biskupa Wacława Świerzawskiego, środowisko Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa, z którym jubilat był związany, siostry zakonne, między innymi z założonego przez biskupa Świerzawskiego Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego oraz władze i wierni.

  W homilii ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił o niezwykle bogatym dorobku naukowym i duszpasterskim jubilata oraz o jego umiłowaniu liturgii.

  - Jeśli ktoś zna biskupa jubilata - kontynuował ordynariusz sandomierski - wie doskonale, że całym sercem rozmiłował się w liturgii. Można to wyczytać w jego licznych opracowaniach i studiach jej poświęconych. Tego umiłowania świętych obrzędów doświadczali zawsze uczestnicy w mszach świętych, sprawowanych przez biskupa Wacława. On je naprawdę celebruje, a nie tylko odprawia - podkreślił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

  Biskup jubilat dziękował Bogu za dar kapłaństwa, a zgromadzonym za obecność i modlitwę. Po mszy świętej w klasztorze Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego przyjął podziękowania i życzenia od przybyłych na uroczystość gości.

  Dorobkowi naukowemu i wkładowi biskupa Świerzawskiego w liturgikę polską będzie poświęcona sesja naukowa, organizowana przez Instytut Liturgiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   1 3 4 5 ... 130 »

   Strefa Imprez

   Wideo

   Galerie zdjęć

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Gry