Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Major Józefa Życińska z Orderem Odrodzenia Polski (zdjęcia)

BOL
Mateusz Bolechowski
W czwartek w Urzędzie Gminy w Bliżynie odbyła się uroczystość wręczenia major Józefie Życińskiej Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadanego jej w styczniu tego roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę.

To drugie pod względem ważności, po Orderze Orła Białego, odznaczenie państwowe. W magistracie zebrało się wielu polityków, samorządowców, wojskowi, oraz rodzina kombatantki - córki Aleksandra i Elżbieta, wnuki Aleksander i Monika, oraz prawnuk Bartosz. Doktor Dorota Koczwańska - Kalita, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach mówiła - Pani Józefa to symbol pokolenia, które złożyło Ojczyźnie najwyższą daninę. O żołnierzach wyklętych w Polsce Ludowej mówiono jako o bandytach, kolaborantach, faszystach. Cieszę się, że dziś państwo polskie honoruje i przywraca pamięć o tych bohaterach. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w imieniu prezydenta RP wręczyła odznaczenie. - Dziękuję za pani miłość do Polski, zawsze pokazywała pani, jak kochać nasz kraj. - Jesteś dla nas przykładem, każde spotkanie to lekcja historii - dodała poseł Maria Zuba.

Józefa Życińska pochodzi ze wsi Wołów w gminie Bliżyn. Urodziła się w 1930 roku. W czasie wojny pomagała więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej. Zaprzysiężona przez majora Jana Piwnika "Ponurego" przyjęła pseudonim "Zośka". W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur". W 1944 roku została ranna, po wojnie uciekając przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa wstąpiła do oddziału WiN dowodzonego przez "Wilczura". W 1948 roku wzięła z nim ślub. Po wyjściu z kilku obław w tej z 7 maja 1948 roku partyzanci dostali się do niewoli. Aleksander Życiński i trzech podkomendnych zostało skazanych na śmierć, wyroki wykonano. Józefa Życińska dostała wyrok siedmiu lat więzienia. W więzieniu urodziła córkę Aleksandrę. Ze względu na stan zdrowia zwolniono ją w 1950 roku, ale codziennie musiała się meldować na posterunku milicji. Przez 13 lat nie mogła znaleźć pracy ze względu na przeszłość. Powtórnie wyszła za mąż, przez kilkadziesiąt lat szukała grobu pierwszego męża. Udało się to dopiero w 2016 roku. Podczas uroczystego pogrzebu w Bliżynie Józefa Życińska stwierdziła - spełniłam przyrzeczenie, że go odnajdę i godnie pochowam. Bóg mnie wysłuchał. Pani Józefa ma stopień majora Wojska Polskiego, oraz brygadiera w "Strzelcu". Po 1989 roku dwukrotnie była radną gminy Bliżyn, w tym samorządzie pracowały lub wciąż pracują jej córki i wnuczka. Wnuk jest badaczem życia wilków w górach świętokrzyskich.

PRZECZYTAJ O HISTORII ŻOŁNIERZY ZAMORDOWANYCH W ZGÓRSKIM LESIE

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

Józefa Życińska otrzyma w czwartek Order Odrodzenia Polski

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie